Gwarancja bankowa jako zabezpieczenie transakcji handlowych

Jedną z najczęściej stosowanych form zabezpieczenia transakcji handlowych jest gwarancja bankowa. Wykorzystywana jest ona w niemal wszelkich dziedzinach gospodarki. Może zabezpieczać różnego rodzaju wierzytelności, takie jak kontraktowe roszczenia finansowe o zapłatę ceny lub kar umownych, jak też roszczenia odszkodowawcze.

Publikacja: 01.12.2017 05:30

Gwarancja bankowa jako zabezpieczenie transakcji handlowych

Foto: 123RF

Z gwarancją bankową wiąże się szereg korzyści dla obu stron relacji kontraktowej. Dla wierzyciela (beneficjenta gwarancji) istotna jest możliwość szybkiego uzyskania środków pieniężnych bez konieczności prowadzenia sporu sądowego. Stabilność finansowa instytucji bankowych daje pewność uzyskania należnych środków niezależnie od kondycji finansowej dłużnika, która może ulegać zmianie w toku wykonywania kontraktu. Kontrahenci, których wiarygodność finansowa nie budzi wątpliwości przy podpisywaniu umowy, często nie dysponują środkami dostatecznymi do zaspokojenia wierzytelności, kiedy przychodzi do rozliczenia współpracy. Dotyczy to w szczególności inwestycji realizowanych przez spółki celowe oraz kontraktów infrastrukturalnych, których wykonanie rozciąga się w czasie.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki