Niełatwo uaktualnić świadectwo po wyroku sądu

Gdy były pracownik nie chce przedłożyć świadectwa pracy w celu uzupełnienia jego treści o niekorzystnym dla niego wyroku sądu pracy, pracodawca może próbować zmusić go do tego składając kolejny pozew.

Publikacja: 23.05.2017 05:30

Niełatwo uaktualnić świadectwo po wyroku sądu

Foto: 123RF

- Sąd pracy przyznał na moją rzecz od byłego pracownika odszkodowanie za nieuzasadnione rozwiązanie przez niego umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia z powołaniem się na ciężkie naruszenie przeze mnie podstawowych obowiązków wobec niego. Wyrok się uprawomocnił, ale były pracownik nie przedłożył mi świadectwa pracy w celu uzupełnienia jego treści o informację o orzeczeniu sądu. Co mogę zrobić w tej sytuacji? – pyta czytelnik.

Etatowiec może rozwiązać umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym m.in. wtedy, gdy pracodawca dopuścił się względem niego ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków. Pracownikowi przysługuje wówczas odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli angaż został zawarty na czas określony – za okres, do którego miał on trwać, nie więcej jednak niż za czas wypowiedzenia. Tak stanowi art. 55 § 11 k.p.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku