Reklama
Rozwiń

Sposoby rozwiązywania umów o pracę

Porozumienie stron to ugodowa forma rozwiązania stosunku pracy. Jeśli pracownik je odrzuci, nie przekształca się w wypowiedzenie. Aby rozwiązać umowę, pracodawca musi wtedy wręczyć odrębne oświadczenie.

Publikacja: 29.04.2017 12:00

Porozumienie, w przeciwieństwie do wypowiedzenia, nie jest sformalizowane.

Porozumienie, w przeciwieństwie do wypowiedzenia, nie jest sformalizowane.

Foto: Fotolia

Przepisy przewidują kilka możliwości rozwiązania umowy o pracę, tj. porozumienie stron, rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem, jak również przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Przepisy kodeksu pracy, przewidując możliwość rozwiązania umowy za porozumieniem stron, nie regulują kwestii technicznych (formalnych) czynności składających się na porozumienie w kwestii zakończenia współpracy. Natomiast rozporządzenie w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy nie zawiera pomocniczego wzoru porozumienia, na którym strony mogłyby się oprzeć. Oznacza to, że może mieć ono dowolną formę. Dla swojej skuteczności powinno jednak zawierać zgodne oświadczenia woli pracodawcy i pracownika, z których wynika zamiar rozwiązania umowy w drodze porozumienia. Oczywiście najbezpieczniejszą ze względów dowodowych praktyką jest zawarcie porozumienia w formie pisemnej.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego