Plan miejscowy może uchylić decyzje o warunkach zabudowy

Nawet jeśli przedsiębiorca uzyska ostateczną decyzję o warunkach zabudowy, to nie ma pełnej gwarancji, że zaplanowana przez niego inwestycja zostanie zrealizowana.

Aktualizacja: 26.04.2017 08:39 Publikacja: 26.04.2017 06:30

Plan miejscowy może uchylić decyzje o warunkach zabudowy

Foto: 123RF

Teoretycznie skutki prawne wydania decyzji o warunkach zabudowy nie są ograniczone w czasie. Możliwe jest więc wykorzystanie jej przy ubieganiu się o pozwolenie na budowę nawet po kilku latach od jej wydania. Jednak może się zdarzyć, że na jakimś etapie decyzja o warunkach straci moc. Będzie to wtedy, gdy zostanie uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Plan miejscowy i decyzja o warunkach zabudowy to alternatywne instrumenty planowania przestrzennego. Na danym obszarze może obowiązywać plan, a jeżeli go nie ma to tylko wtedy można wydawać decyzje. Zgodnie z art. 65 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, organ, który wydał decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu musi stwierdzić jej wygaśnięcie gdy:

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki