Aktualizacja: 14.03.2017 05:20 Publikacja: 14.03.2017 05:20
Foto: 123RF
W ustawie o zasadach zarządzania mieniem państwowym (dalej u.m.p.), która weszła w życie 1 stycznia 2017 r., ustalono m.in. wymagania jakie muszą spełniać kandydaci na członka organu nadzorczego (np. rady nadzorczej, komisji rewizyjnej) spółki wskazani, w ramach wykonywania praw z akcji, przez Skarb Państwa albo państwową osobę prawną (art. 19 ust. 1 u.m.p.). Wymagania te stosuje się odpowiednio do kandydata na członka organu nadzorczego państwowej osoby prawnej (np. przedsiębiorstwa państwowego). Do kwalifikacji, jakie powinni posiadać kandydaci na członka organu nadzorczego, zaliczono m.in. złożenie egzaminu przed komisją egzaminacyjną wyznaczoną przez prezesa Rady Ministrów. Taki egzamin nie musi być jednak składany przez wszystkich kandydatów. Nie muszą zdawać go np. osoby posiadające tytuł zawodowy radcy prawnego, adwokata, biegłego rewidenta, czy doradcy podatkowego. Należy także pamiętać, że w zakresie spełniania warunków do pełnienia funkcji członka organu nadzorczego przez osoby, które pełniły tę funkcję 1 stycznia 2017 r., stosuje się przepisy dotychczasowe – do czasu wygaśnięcia ich mandatów.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Rada Federacji (Bundesrat) zatwierdziła w piątek zmianę konstytucji Niemiec, znoszącą ograniczenia budżetowe w wydatkach na obronność i bezpieczeństwo oraz umożliwiającą zwiększenie inwestycji w infrastrukturę. Za zmianą Ustawy Zasadniczej głosowało 53 z 69 członków Bundesratu. Wymagana większość dwóch trzecich wynosi 46 głosów.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownicy należący do pewnych kategorii podlegają ochronie i w związku z tym nie można wypowiedzieć im umowy. Kto może liczyć na taki przywilej?
Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dodatkowej kwoty wypłaconej zwolnionemu pracownikowi.
To pracownicy z sektora handlu najczęściej liczą się teraz z ryzykiem utraty zatrudnienia, które dostrzega prawie co trzeci z pracujących Polaków.
Nie można podejmować decyzji o zatrudnieniu, zwolnieniu czy awansie wyłącznie na podstawie przynależności do grupy uprzywilejowanej.
Przed pracodawcami nie lada wyzwanie, aby jednocześnie zapewnić zgodność z nowymi regulacjami dot. różnorodności i nie narazić się na oskarżenia o dyskryminację.
Osoba, która szkodzi zgłaszającemu naruszenia prawa, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Ustawa o ochronie sygnalistów zawiera przepisy karne.
O naruszeniu ochrony danych osobowych, które generuje ryzyko dla praw i wolności osób fizycznych, firma musi poinformować UODO. Co zmieniło się w wytycznych Urzędu?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas