W obrębie drugiego etapu działania 1.2 dofinansowaniem mogą zostać objęte projekty dotyczące realizacji działań prowadzących do przygotowania do wdrożenia nowego modelu biznesowego internacjonalizacji, opracowanego i rekomendowanego do wdrożenia w ramach realizacji I etapu. Oznacza to, że o dofinansowanie mogą ubiegać się wyłącznie podmioty spełniające kryteria mikro-, małego lub średniego przedsiębiorcy prowadzące działalność gospodarczą na terytorium makroregionu Polski wschodniej i posiadające zatwierdzony przez PARP model biznesowy internacjonalizacji. Dodatkowy wymóg jest taki, że wniosek o dofinansowanie II etapu zostanie złożony nie później niż 6 miesięcy od daty złożenia wniosku o płatność końcową w ramach I etapu działania 1.2.
Do kosztów kwalifikowanych, których katalog wskazano w § 5 ust. 4 regulaminu konkursu, zalicza się koszty w zakresie przygotowania do wdrożenia nowego modelu biznesowego opracowanego w I etapie obejmujące:
- koszty usług doradczych,
- koszty doradztwa oraz zakupu wartości niematerialnych i prawnych w formie autorskich praw majątkowych lub licencji, związanych z nabyciem oprogramowania niezbędnego do automatyzacji procesów biznesowych w związku z przygotowaniem do internacjonalizacji działalności, o łącznej wartości nieprzekraczającej 20 proc. kosztów kwalifikowanych projektu,
- koszty udziału w międzynarodowych targach, wystawach lub misjach gospodarczych, o łącznej wartości nieprzekraczającej 20 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.
Łącznie na sfinansowanie najlepszych projektów (najlepszych w rozumieniu przyjętych kryteriów oceny) zarezerwowano 30 mln zł. Natomiast maksymalne dofinansowanie na realizację pojedynczego projektu to 500 tys. zł. Jak łatwo policzyć, gdyby wszyscy przedsiębiorcy występowali o dofinansowanie w tej górnej granicy, środków wystarczy dla 60 przedsiębiorców. W praktyce liczba tych, którzy mają szansę uzyskać wsparcie, powinna być większa.
Maksymalna intensywność dofinansowania projektu w przypadku pomocy de minimis udzielanej zgodnie z rozporządzeniem KE nr 1407/2013 wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych, natomiast w odniesieniu do pomocy publicznej (pomoc na usługi doradcze na rzecz MSP i pomoc na udział MSP w targach) udzielanej zgodnie z rozporządzeniem KE nr 651/2014 wynosi 50 proc. takich kosztów.
Więcej informacji o konkursie, w tym jego regulamin, wytyczne, wzory dokumentów, a także kryteria oceny formalnej i merytorycznej można znaleźć na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.