Likwidacja stanowiska pracy: sąd nie bada zasadności reorganizacji

Pracownik zwolniony z powodu likwidacji jego stanowiska pracy może żądać zbadania przez sąd zasadności wybrania go do redukcji. Nie uda mu się jednak podważyć zasadności przeprowadzenia zmian w firmie.

Publikacja: 02.02.2017 01:00

Likwidacja stanowiska pracy: sąd nie bada zasadności reorganizacji

Foto: 123RF

- Pracownik odwołał się od wypowiedzenia umowy o pracę. Kwestionuje gospodarczą zasadność likwidacji stanowisk w pionie, w którym jest zatrudniony. Czy pracodawca musi wytłumaczyć się sądowi z tego, dlaczego podjął decyzję o likwidacji stanowisk?

Nie. Kwestia tego, czy występuje potrzeba dokonania zmian organizacyjnych w zakładzie, w tym likwidacji stanowiska, należy do autonomii zarządczej pracodawcy i nie podlega ocenie sądu (por. wyrok SN z 20 maja 2014 r., I PK 271/13). Pracodawca nie ma zatem potrzeby powoływać jakichkolwiek dowodów na okoliczność zasadności przeprowadzenia zmian organizacyjnych skutkujących likwidacją stanowisk, mimo że pracownik postawił zarzut, że likwidacja stanowiska była całkowicie bezzasadna. Wystarczające jest powołanie się na zakaz ingerencji sądu w tego typu swobodę pracodawcy.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki