Praca zimą z przerwą na ciepły posiłek

Obowiązkiem pracodawcy jest m.in. dbanie o temperaturę w pomieszczeniach pracy. Osobom pracującym na zewnątrz trzeba natomiast zapewnić obiad i ciepłe napoje. Zaniedbując tych powinności pracodawca naraża się na grzywnę.

Aktualizacja: 24.12.2016 13:31 Publikacja: 24.12.2016 13:30

Pracującym na zewnątrz trzeba zapewnić miejsca do ogrzania się.

Pracującym na zewnątrz trzeba zapewnić miejsca do ogrzania się.

Foto: 123RF

Pracodawca musi zagwarantować podwładnym odpowiednie warunki pracy, niezależnie od aury panującej na zewnątrz. Zatem musi zachować czujność zarówno w czasie upału, jak i w mrozy. Przede wszystkim zimą musi zapewnić odpowiednią temperaturę na stanowiskach pracy.

Co do zasady w pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanych zadań – tj. metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania. Nie może być ona niższa niż 14°C (287 K), chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. Przy czym w pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna, oraz w pomieszczeniach biurowych, temperatura nie może być niższa niż 18°C (291 K). Tak wynika z rozporządzenia MPiPS z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 129, poz. 844). Pomieszczenia i stanowiska pracy powinny być tak zabezpieczone, aby uniknąć zarówno niekontrolowanej emisji ciepła, jak i napływu chłodnego powietrza z zewnątrz.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki