Reklama
Rozwiń

Trudne partnerstwo publiczno-zagraniczne

Firma unijna, która chce w Polsce świadczyć usługi wodociągowe, musi mieć w naszym kraju siedzibę, oddział lub przedstawicielstwo.

Publikacja: 22.11.2016 07:29

Trudne partnerstwo publiczno-zagraniczne

Foto: Adobe Stock

Wszystko wskazuje, że niemiecka spółka Wasserverband Lausitz Betriebsfuhrung GmbH (dalej: WLB) nie będzie świadczyła usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę w gminie Nowogard. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął na jej niekorzyść spór z Przedsiębiorstwem Usług Wodnych i Sanitarnych sp. z o.o. (dalej PUWiS) w sprawie wyboru partnera prywatnego na wykonywanie usług.

– Prawodawstwo UE gwarantuje swobodę przepływu kapitału i usług, ale w zakresie usług wodociągowo-kanalizacyjnych daje państwom członkowskim możliwość jej ograniczenia – wskazywał Piotr Kraczowski, sędzia NSA. – I Polski ustawodawca uczynił to, wprowadzając w art. 16 ust. 2 pkt 1 warunek, aby przedsiębiorca, który chce na terytorium naszego kraju wykonywać usługi wodociągowo-kanalizacyjne, posiadał w Polsce siedzibę i adres, oddział lub przedstawicielstwo w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej – wskazywał.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego