Reklama
Rozwiń

Umowy gospodarcze: kiedy oświadczenie woli zostaje złożone

Przy zawieraniu umów między przedsiębiorcami ważne jest, w którym momencie dociera do nich oświadczenie woli ich kontrahentów.

Aktualizacja: 31.08.2016 07:03 Publikacja: 31.08.2016 02:00

Umowy gospodarcze: kiedy oświadczenie woli zostaje złożone

Foto: 123RF

Od takiego terminu mogą zależeć także inne czynności. Wola danej osoby dokonującej konkretnej czynności prawnej może być wyrażona przez każde jej zachowanie. Czasami jednak występuje obowiązek złożenia jakiegoś oświadczenia woli na piśmie, np. wypowiedzenia umowy.

Wtedy trzeba pamiętać o wyrażonej w art. 61 Kodeksu cywilnego zasadzie, zgodnie z którą oświadczenie woli jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła się zapoznać z jego treścią. Natomiast odwołanie oświadczenia jest skuteczne, gdy doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej. Warto pamiętać, że chodzi o realną, a nie tylko potencjalną możliwość zapoznania się przez adresata z treścią oświadczenia (wyrok SA w Warszawie z 12 sierpnia 2015 r., VI ACa 1080/14). Oznacza to, że nie liczy się, czy adresat rzeczywiście wiedzę z oświadczenia uzyskał, ale to czy obiektywnie oceniając – mógł ją uzyskać. W przypadku wątpliwości okoliczności te mogą być badane przed sądem. Jeżeli bowiem jedna ze stron np. wypowiedziała jakąś umowę, a druga twierdzi, że wypowiedzenia nie uzyskała, to ważne jest dlaczego tak się stało. Wówczas trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy osoba ta miała realną możliwość zapoznania się z treścią wypowiedzenia, czy też nie.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku