W przetargu na utrzymanie dróg zamawiający poprawił ofertę jednego z wykonawców, bo uznał, że zawierała oczywistą omyłkę rachunkową. Po zmianie cena w ofercie wzrosła niemal dziewięciokrotnie i znalazła się na ostatnim miejscu w rankingu ofert. Przedsiębiorca złożył odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Twierdził, że zamawiający złamał zasady poprawiania oczywistych omyłek rachunkowych. Izba uwzględniła jego odwołanie.
W sprawie wykorzystywany był formularz cenowy. Jedno miejsce w nim było przez odwołującą firmę rozumiane nieco inaczej niż przez zamawiającego. Dlatego poprawił wskazaną liczbę.
Izba podkreśliła, że opis rubryki rzeczywiście był niejasny, a zamawiający mógł np. zmienić liczbę podaną w innym miejscu tabeli – by całość była bardziej porównywalna z innymi ofertami. Zaznaczyła też, że omyłka rachunkowa w ofercie występuje, gdy wykonawca niechcący przedstawia błędny wynik działań arytmetycznych. Tymczasem tu wpisanie konkretnej liczby nie wynikało z omyłki wykonawcy, ale ze świadomie przyjętego założenia merytorycznego, którym kierował się, prezentując cenę. Zamawiający bezrefleksyjnie uznał to za błąd rachunkowy i poprawił w sposób, który doprowadził do istotnego zniekształcenia rzeczywistej treści oświadczenia woli wykonawcy.
sygnatura akt: KIO 124/16