Reklama
Rozwiń

Nowe relacje wierzycieli i dłużników: od 1 stycznia nastąpiła modyfikacja podstaw ogłoszenia upadłości

Od 1 stycznia nastąpiła modyfikacja podstaw ogłoszenia upadłości. Zmiany dotyczą obu: tej związanej z płynnością finansową dłużnika oraz drugiej odnoszącej się do jego nadmiernego zadłużenia.

Publikacja: 30.01.2016 10:00

Nowe relacje wierzycieli i dłużników: od 1 stycznia nastąpiła modyfikacja podstaw ogłoszenia upadłości

Foto: 123RF

Magdalena Dec, Jolanta Dąbrowicz

1 stycznia 2016 r. weszła w życie największa z dotychczasowych nowelizacja przepisów z zakresu prawa upadłościowego i naprawczego. Jej celem jest wyjście naprzeciw biznesowi poprzez z jednej strony usprawnienie obowiązujących procedur, z drugiej wprowadzenie zupełnie nowych rozwiązań prawnych (m.in. zaczerpnięta z amerykańskiego systemu pre-packaged sale). Zmiany mają prowadzić – jak wskazano w uzasadnieniu projektu ustawy – do przyśpieszenia postępowań, zwiększenia poziomu zaspokojenia wierzycieli oraz utrzymania jak największej liczby podmiotów na rynku. Przede wszystkim przepisy z zakresu prawa naprawczego, które są najbardziej rewolucyjne, zostały odrębnie uregulowane w ustawie Prawo restrukturyzacyjne. Z punktu widzenia przedsiębiorcy warto się jednak też zapoznać z nowym prawem upadłościowym, które na skutek wprowadzonych rozwiązań ma być poręcznym narzędziem odzyskiwania wierzytelności. Zmiany te są istotne także dla dłużników lub podmiotów gospodarczych, które są zagrożone upadłością, oraz ich organów.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego