Wydawanie unijne dotacji wiąże się z wieloma rygorami. Z jednej strony należy przestrzegać podziału na koszty kwalifikowane i niekwalifikowane, dokonywać szczegółowego opisu wszystkich faktur, dbać o dokumenty potwierdzające wykonanie kolejnych etapów inwestycji, wreszcie przestrzegać ustalonego harmonogramu. To jednak też nie wszystko. Równie ważne, bo decydujące o ostatecznym prawidłowym rozliczeniu dotacji, jest dbanie o zachowanie reguł przejrzystości i konkurencyjności przy wydatkowaniu wszystkich środków.
Oznacza to, że nawet gdy przedsiębiorca nie ma obowiązku stosować reguł wynikających z prawa zamówień publicznych, to i tak powinien dochować należytej staranności przy wyborze wykonawców poszczególnych usług lub dostawców sprzętu (technologii). Od 1 stycznia jednym z narzędzi mających służyć tej przejrzystości i konkurencyjności jest specjalna baza ofert.
Jest to portal internetowy, na którym właściwie wszyscy tzw. beneficjencie funduszy (z programów ogólnokrajowych) muszą publikować zapytania ofertowe. Instrument ten może być znany tym przedsiębiorcom, którzy już wcześniej korzystali ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (np. korzystali z programu „Kapitał ludzki"), dla którego podobny portal już wcześniej funkcjonował. Teraz został rozciągnięty na pozostałe fundusze (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności).
Baza konkurencyjności to portal internetowy, który umożliwia publikację zapytań ofertowych przez beneficjentów zobowiązanych do stosowania zasady konkurencyjności opisanej w wytycznych ministra rozwoju w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020.
Dzięki zasadzie konkurencyjności beneficjenci, na potrzeby realizacji projektów współfinansowanych z funduszy europejskich, dokonają wyboru najkorzystniejszej oferty z zachowaniem zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.
Wszyscy beneficjenci programu „Inteligentny rozwój", „Polska wschodnia" oraz „Wiedza Edukacja Rozwój" zobowiązani do stosowania zasady konkurencyjności zobligowani są do upubliczniania w bazie konkurencyjności zapytania ofertowego oraz wyników postępowań dla upublicznionych zapytań ofertowych dotyczących postępowań o udzielenie zamówienia.
Dodatkowo baza konkurencyjności umożliwia również publikowanie przez przedsiębiorców oraz inne podmioty zapytań ofertowych dotyczących zamówień o wartości od 20 tys. zł do 50 tyś. zł włącznie tj. zamówień realizowanych w trybie uproszczonym poprzez dokonanie rozeznania rynku, o którym mowa w rozdziale 6 sekcja 6.2 pkt 4 wspomnianych wytycznych. Taki dodatkowy obowiązek upublicznienia zamówień w tym przedziale wartościowym dotyczy beneficjentów programów „IR" oraz „PW".