Reklama
Rozwiń

Umowa zlecenia czy umowa o pracę - co korzystniejsze dla pracodawcy

Od 1 stycznia 2016 r. wybór zlecenia może przysparzać przedsiębiorcy więcej problemów niż zawarcie umowy o pracę. Etat może się okazać łatwiejszy do rozliczenia.

Publikacja: 15.12.2015 06:40

Foto: 123RF

Nawet początkujący przedsiębiorca najmie kiedyś do pracy pierwszą osobę. Powinien wtedy rozważyć dwie najczęściej spotykane formy zatrudnienia – umowę o pracę i umowę-zlecenie. Wiele jest różnic między tymi umowami (>patrz tabela str. F3). W szczególności dotyczą one zakresu obowiązków zatrudniającego, czyli albo pracodawcy, albo zleceniodawcy.

Nie będziemy tu poruszać zagadnień ściśle związanych z obowiązkami ubezpieczeniowymi i kosztami z tego tytułu (obciążenia składkowe wobec ZUS nie różnią się znacznie). Skupimy się natomiast na czynnościach formalnoprawnych związanych z przyjęciem do pracy, usankcjonowaniem świadczenia obowiązków na podstawie tych umów, wykazaniem ich zasadniczych różnic oraz zalet/wad dla stron.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego