W najbliższy poniedziałek, tj. 16 listopada upływa termin składania wniosków w ramach konkursu do tzw. działania 1.2 „Wspieranie transferu wiedzy, innowacji, technologii i komercjalizacji wyników B+R oraz rozwój działalności B+R w przedsiębiorstwach" , a dokładniej jego tzw. poddziałania 1.2.2 „Bon na usługi badawcze – projekt grantowy".

Konkurs skierowany jest do funkcjonujących w regionie instytucji otoczenia biznesu, które zgodnie ze statutem nie działają w celu osiągnięcia zysku lub przeznaczają zysk na cele statutowe służące tworzeniu korzystnych warunków dla powstawania lub rozwoju przedsiębiorstw. W ramach niniejszego konkursu zostanie wybrany jeden podmiot - beneficjent projektu grantowego.

I to on będzie odpowiedzialny za realizację wszystkich działań mających na celu dofinansowanie zakupu usług badawczych na rzecz mikro, małych lub średnich firm w formie instrumentu pod nazwą bon/voucher na usługi badawcze.

Bon/voucher na usługi badawcze, z którego będą mogły skorzystać regionalne przedsiębiorstwa, będzie można wykorzystać w szczególności na: audyt technologiczny, zakup usług badawczych, nabycie licencji, wsparcie w zakresie przejścia procedury ochrony patentowej, nabycie wyników prac B+R. Przy tym to ostatnie może obejmować prawa własności intelektualnej, w tym patenty, licencje, know-how lub inną nieopatentowaną wiedzę techniczną związaną z wdrażanym produktem lub usługą (z wyłączeniem kosztów procesowych/sądowych). Maksymalny poziom dofinansowania na poziomie tzw. grantobiorcy, czyli przedsiębiorcy korzystającego z pomocy (beneficjent ostateczny), nie będzie mógł przekroczyć 85 proc. i jednocześnie jest ograniczony kwotą 100 tys. zł. Wsparcie na poziomie przedsiębiorcy stanowić będzie tzw. pomoc de minimis.

Na realizację całego projektu grantowego władze województwa przeznaczyły 10 mln zł. Zwycięzcę konkursu firmy powinny poznać w drugim kwartale przyszłego roku.