1 grudnia 2015 r. zacznie obowiązywać znowelizowana ustawa z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (DzU z 2013 r. poz. 1410; dalej: ustawa p.w.p.). Zmiany w ustawie p.w.p. dotyczą większości praw własności przemysłowej, w tym patentów, praw z rejestracji wzorów przemysłowych (m.in. rejestracji międzynarodowych) oraz praw ochronnych na znaki towarowe.

Zwolnienie z opłaty

Nowe przepisy rozszerzają możliwość częściowego zwolnienia zgłaszającego z opłaty za zgłoszenie do Urzędu Patentowego RP, do 80  proc. wartości opłaty, pod warunkiem wykazania braku możliwości zapłaty całkowitej kwoty wynikającej z cennika. Takie zwolnienie będzie można uzyskać również w przypadku ubiegania się o ochronę wzorów przemysłowych, a także znaków towarowych. Wcześniejsze przepisy przewidywały możliwość wprowadzenia ulgi do wartości nieprzekraczającej 70  proc. opłaty zgłoszeniowej, ale tylko w odniesieniu do wynalazków i wzorów użytkowych.

Nowe prawo wprowadza w art. 243 p.w.p. dłuższy okres na dokonanie czynności w prowadzonym postępowaniu przed Urzędem Patentowym RP, który będzie miał zastosowanie wówczas, gdy zgłaszający lub właściciel znaku towarowego nie dotrzymał terminów procesowych. Nowelizacja wprowadza dłuższy, bo sześciomiesięczny okres (liczony od dnia, w którym upłynął termin na dokonanie określonej czynności) na wystąpienie z wnioskiem o przywrócenie terminu na dokonanie czynności procesowej w odniesieniu do znaków towarowych.

Wprowadzono też ułatwienia w elektronicznej korespondencji z Urzędem Patentowym RP. Nie będzie już konieczności używania certyfikowanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, a zwykły podpis elektroniczny spełniający wymagania określone w umowach międzynarodowych zostanie uznany za równoważny z podpisem własnoręcznym. Stanowi to realizację postulatu zgłaszających, którzy oczekiwali bardziej dostępnych form podpisu elektronicznego.

Listy zgody

Bardzo istotne jest wprowadzenie w nowym brzemieniu art. 133 p.w.p. instytucji tzw. listów zgody, dzięki którym łatwiej będzie można zarejestrować znak towarowy podobny do innego, wcześniejszego znaku. List zgody to nic innego jak oświadczenie, w którym uprawniony do wcześniejszego znaku towarowego wyraża zgodę na rejestrację na rzecz innej osoby podobnego lub identycznego znaku towarowego. Dotychczas zgoda uprawnionego do znaku wcześniejszego mogła wyeliminować przeszkodę rejestracyjną z art. 132 p.w.p. jedynie w zakresie kolizji ze znakiem już wygasłym. Ustawodawca nie przewidywał podobnej instytucji odnoszącej się do znaków pozostających w mocy.

Została doprecyzowana definicja wzoru przemysłowego. Według znowelizowanego art. 102 ust. 1 p.w.p. wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, fakturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację. W art. 102 ust. 3 p.w.p. doprecyzowany został pkt 2, który stanowi, że wzorem przemysłowym może być również wymienialna część składowa wytworu złożonego, jeżeli po jej włączeniu do wytworu pozostaje widoczna w trakcie jego zwykłego używania, przez które rozumie się każde używanie z wyłączeniem konserwacji, obsługi lub naprawy. Natomiast usunięty został budzący wątpliwości art. 102 ust. 3 pkt 3 p.w.p. odnoszący się do samodzielnego obrotu częściami składowymi.

Brak ograniczeń

Uchylony został art. 116 p.w.p odnoszący się do ograniczenia kumulatywnej ochrony wzorów przemysłowych na podstawie prawa własności przemysłowej i prawa autorskiego. Ochrona kumulatywna posiadała istotne ograniczenie, gdyż zgodnie z art. 116 p.w.p. skorzystanie z ochrony przewidzianej przez prawo własności przemysłowej wykluczało możliwość ochrony autorskich praw majątkowych na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych po wygaśnięciu prawa z rejestracji. Przed nowelizacją zgodnie z art. 116 p.w.p. ochrona praw majątkowych do utworu przewidziana w przepisach prawa autorskiego nie miała zastosowania do wytworów wytworzonych według wzoru przemysłowego i wprowadzonych do obrotu po wygaśnięciu prawa z rejestracji udzielonego na taki wzór. Obecnie prawnoautorska ochrona wzorów przemysłowych, będących jednocześnie utworami, powinna trwać również po ustaniu prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.

Michał Ziółkowski rzecznik patentowy, senior associate w K&L Gates

Przedmioty ochrony własności przemysłowej stają się coraz częściej najistotniejszymi składnikami majątkowymi przedsiębiorstw. Ciągłe usprawnianie ochrony własności przemysłowej i dostosowywanie jej do zmieniającego się otoczenia gospodarczego jest zatem nieodzowne. Obecna nowelizacja przepisów skutkuje zmianami, które usprawniają uzyskanie ochrony na oznaczenia odróżniające i wytwory wzornictwa przemysłowego przez przedsiębiorców zainteresowanych działalnością na terytorium naszego kraju.

Kolejne zmiany

11 września 2015 r. Sejm po rozpatrzeniu poprawek Senatu uchwalił kolejną ustawę o zmianie ustawy – Prawo własności przemysłowej, która została podpisana przez prezydenta 5 października 2015 r. Ustawa zacznie obowiązywać po sześciu miesiącach od ogłoszenia, czyli 15 kwietnia 2016 r. Najistotniejszą zmianą jest propozycja wprowadzenia nowego modelu postępowania w sprawie udzielania praw ochronnych na znaki towarowe. Zniesiony ma zostać system badawczy, a wprowadzony system sprzeciwowy (tj. taki, jaki aktualnie funkcjonuje w OHIM w Alicante w odniesieniu do znaków wspólnotowych). Badane z urzędu będą tylko bezwzględne przeszkody rejestracji, a w ciągu trzech miesięcy od publikacji zgłoszenia podmiot uprawniony z wcześniejszych praw będzie mógł zgłosić sprzeciw (nie jak dotychczas w ciągu sześciu miesięcy po prawomocnej decyzji o udzieleniu prawa ochronnego). UP RP będzie miał obowiązek sporządzania dla zgłaszających nowe znaki towarowe zawiadomień o istnieniu identycznych lub podobnych znaków, które mogą stanowić podstawę sprzeciwu, a w rezultacie prowadzić do odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy. Przyjęcie systemu sprzeciwowego spowoduje, że prawa ochronne na znaki towarowe będą co do zasady udzielane znacznie szybciej niż dotychczas.