W wyniku realizacji tego działania organizacje pozarządowe, różnego rodzaju podmioty ekonomii społecznej, instytucje zajmujące się rynkiem pracy, a nawet firmy będą mogły otrzymać pieniądze na realizację projektów wspierających rozwój przedsiębiorczości. Co to oznacza w praktyce dla osób, które byłyby zainteresowane uzyskanie pomocy na etapie tworzenia własnej firmy? Zadaniem instytucji, które pozyskają wsparcie, będzie przeprowadzenie kompleksowych projektów obejmujących:

- indywidualne doradztwo w postaci weryfikacji predyspozycji osób planujących założyć działalność gospodarczą,

- grupowe szkolenia w zakresie podejmowania i prowadzenia takiej działalności,

- dotacje inwestycyjne,

- wsparcie pomostowe (finansowe przez okres 6 m-cy do wysokości minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w  roku ogłoszenia konkursu na niezbędne wydatki związane z prowadzeniem bieżącej działalności gospodarczej – zgodnie z katalogiem wydatków i następne 6 m-cy na pokrycie opłat publiczno – prawnych oraz wsparcie specjalistyczne, tj. indywidualne i grupowe doradztwo w zakresie zasad przedsiębiorczości, prowadzenia własnego biznesu, doradztwo inwestycyjne, w zakresie podejmowania/wdrażania działań innowacyjnych),

- forum wymiany doświadczeń.

Kiedy można spodziewać się uruchomienia takich programów? Zgodnie z przyjętymi kryteriami, nabór wniosków będzie prowadzony od 2 do 24 listopada. Później nastąpi ocena zgłoszonych projektów i wybór najlepszych. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na maj przyszłego roku. I wtedy można się spodziewać, że wyłonione w konkursie podmioty zaczną poszukiwać chętnych do przebycia szkoleń i zdobycia bezzwrotnej dotacji. A kto będzie mógł się zgłaszać?

Zgodnie z regulaminem konkursu, projekty muszą być skierowane bezpośrednio do następujących grup docelowych: osoby fizyczne od 30 roku życia, zamierzające rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej (z wyłączeniem osób, które posiadały aktywny wpis do CEIDG, były zarejestrowane jako przedsiębiorcy w KRS lub prowadziły działalność gospodarczą na podstawie odrębnych przepisów w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień przystąpienia do projektu), zamieszkujące obszar danego podregionu (w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego) bezrobotne, poszukujące pracy  nieaktywne zawodowo oraz jednocześnie znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, tj.:

- osoby po 50 roku życia,

- kobiety,

- osoby z niepełnosprawnością,

- osoby długotrwale bezrobotne,

- osoby o niskich kwalifikacjach.