Reklama
Rozwiń

Zmiana w zakresie skargi kasacyjnej przed NSA

Od 1 września skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego może zostać odrzucona bez uprzedniego wezwania podatnika do uzupełnienia braków jedynie w przypadku braku podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienia.

Publikacja: 21.09.2015 06:30

Zmiana w zakresie skargi kasacyjnej przed NSA

Foto: www.sxc.hu

Nowe przepisy liberalizują zasady postępowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w zakresie skargi kasacyjnej. Dotychczas uchybienie wymogom formalnym takiej skargi skutkowało jej odrzuceniem i pozostawieniem sprawy bez rozpatrzenia. Nowe przepisy łagodniej podchodzą do niedopełnienia przez skarżących dotychczasowych wymogów formalnych skargi, przy czym nadal konieczne jest przedstawienie w skardze podstaw kasacyjnych oraz ich uzasadnienia. Sądy są natomiast zobowiązane do wezwania skarżącego do uzupełnienia pozostałych braków. Braki muszą zostać uzupełnione w terminie siedmiu dni. W przeciwnym razie skarga zostanie odrzucona, tj. sprawa nie zostanie rozpatrzona przez NSA. Zgodnie z przepisami przejściowymi nowe zasady mają zastosowanie do skarg wniesionych również przed 1 września 2015 r. Zmiany zostały wprowadzone przez ustawę o zmianie ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi z 9 lipca 2015 r. (DzU z 2015 r. poz. 1191).

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku