Reklama
Rozwiń

Skutki nierealizowanej umowy gospodarczej

W trakcie wykonywania podpisanej już umowy może się zdarzyć, że któraś ze stron straci do drugiej zaufanie. Co wtedy zrobić?

Publikacja: 22.04.2015 02:00

Skutki nierealizowanej umowy gospodarczej

Foto: www.sxc.hu

Zdarzają się również problemy z wykonywaniem przez jedną ze stron umowy swojego świadczenia. Ustawodawca wprowadził reguły, w oparciu o które druga strona ma prawo podjąć w takich sytuacjach określone działania.

Jedna ze stron może nabrać wątpliwości, czy druga strona będzie w stanie spełnić swoje świadczenie z powodu swojego stanu majątkowego. Dotyczyć to może np. płacenia wynagrodzenia. Może być tak, że kontrahent przedsiębiorcy, który ma zapłacić wynagrodzenie, stracił znaczną część majątku albo już wcześniej miał kłopoty finansowe. Wtedy przedsiębiorca może się wstrzymać z realizacją swojego świadczenia do momentu wypłaty mu wynagrodzenia. Może też zażądać zabezpieczenia wynagrodzenia w inny sposób. Oczywiście, trzeba mieć pewność, że opisane przesłanki występują i w razie potrzeby wykazać je przed sądem.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego