Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki, która żądała odsetek od zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Sąd kasacyjny uznał, że w takim przypadku nie ma podstaw do naliczenia oprocentowania.
Nieważna umowa
W sprawie chodziło o podatkowe skutki umowy zmiany spółki, która okazała się później nieważna. Pierwotnie firma od tej czynności cywilnoprawnej uiściła daninę. Potem okazało się, że była ona dotknięta wadą nieważności względnej.
W tej sytuacji, zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC, podatniczka wystąpiła o zwrot podatku pobranego przez notariusza w związku z podjęciem uchwały o zmianie umowy spółki.
Naczelnik urzędu skarbowego daniny zwracać nie zamierzał. Organ odwoławczy uznał jednak, że podatniczka ma rację, i orzekł o zwrocie uiszczonego przez nią PCC.
Firma uważała, że od takiego zwrotu należą się jeszcze odsetki. Wystąpiła więc też o odsetki naliczone od daty upływu dwóch miesięcy od złożenia wniosku o zwrot podatku do dnia jego dokonania.
W kwestii oprocentowania fiskus nie podzielił stanowiska spółki ani w pierwszej, ani w drugiej instancji.
Urzędnicy tłumaczyli, że podatek uiszczony przez firmę w dacie jego poboru przez notariusza był należny i obliczony w prawidłowej wysokości. Nie ma zatem podstaw prawnych do naliczenia odsetek od dokonanego na jej rzecz zwrotu tego podatku.
Spółka zaskarżyła odmowę do sądu. Przekonywała, że skoro nadpłatą jest także kwota podatku pobrana przez płatnika w wysokości większej niż należna, to instytucja zwrotu PCC odgrywa rolę taką jak instytucja nadpłaty. Dlatego dokonując zwrotu podatku na podstawie art. 11 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC, należało stosować przepisy o nadpłacie.
Nadpłaty nie ma
Te argumenty nie przekonały jednak Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Racji skarżącej nie przyznał też NSA.
Sąd kasacyjny zgodził się ze stanowiskiem, że nie ma podstaw do naliczenia oprocentowania od spornego zwrotu podatku. Jak zauważył sędzia sprawozdawca Andrzej Jagiełło, ustawa o PCC nie przewiduje w takim przypadku prawa do odsetek.
Sporny zwrot nie jest też nadpłatą w rozumieniu ordynacji podatkowej. A ustawa o PCC nie odsyła także do przepisów ordynacji podatkowej dotyczących oprocentowania.
W konsekwencji NSA potwierdził, że spółce odsetki się nie należały. Wyrok jest prawomocny.
sygnatura akt: II FSK 719/13
Opinia
Michał Roszkowski, radca prawny, doradca podatkowy, partner w Accreo
Komentowany wyrok niestety znów potwierdza ułomność obowiązujących przepisów ordynacji podatkowej. Nie ma bowiem wątpliwości, że w zakresie możliwości naliczania odsetek mamy ewidentną asymetrię między uprawnieniami organów i podatników. Obecną sytuację można śmiało nazwać patologiczną – fiskusowi odsetki należą się zawsze, a podatnikowi od święta. Także sądy administracyjne wskazują, że w świetle obowiązujących przepisów oprocentowanie nadpłat lub zwrotów nie zawsze jest zasadą. Należy mieć nadzieję, że komisja kodyfikacyjna pracująca nad nową ordynacją podatkową zniweluje tę nieusprawiedliwioną dysproporcję.