Celem Krajowego Systemu Usług jest wspieranie rozwoju i promocja przedsiębiorczości w Polsce. Ośrodki działające w ramach KSU świadczą na rzecz przedsiębiorców usługi doradztwa biznesowego w zakresie innowacji, ochrony środowiska, zarządzania finansami, wykorzystania technologii informacyjnych, a dla osób z branży przetwórstwa również w zakresie marketingu i sprzedaży. Ponadto przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc w uzyskaniu pożyczki lub poręczenia. Wszystkie ośrodki współpracujące z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach KSU działają na podstawie wypracowanych standardów usług, dzięki czemu przedsiębiorca może być pewien, że otrzyma usługę na odpowiednim poziomie.

Oprócz wymienionych powyżej, mikro i mali przedsiębiorcy mogą także skorzystać z doradztwa w zakresie zarządzania efektywnością energetyczną przedsiębiorstw. Oferta skierowana jest do firm, których roczne zużycie energii przekracza 250 GJ (69,44 MWh) i jest dofinansowana w 70 proc., co oznacza, że przedsiębiorca ze środków własnych musi opłacić tylko pozostałą część.

Usługa podzielona jest na dwa etapy. W pierwszym wybrany doradca przeprowadzi analizę stanu gospodarki energetycznej przedsiębiorstwa, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów problemowych. Na podstawie wniosków z takiej analizy zostaje opracowany plan poprawy stanu gospodarki energetycznej firmy. Przedsiębiorca otrzymuje więc zestaw niezbędnych danych i wskazówek umożliwiających samodzielne podjęcie czynności przyczyniających się do zmniejszenia zużycia energii lub jej lepszego wykorzystania. Zgodnie z założeniami przygotowane rekomendacje powinny przynieść efekt w postaci zwiększenia efektywności energetycznej przedsiębiorstwa o co najmniej 10 proc. W tym samym czasie przedsiębiorca (pracownicy firmy) może także skorzystać ze szkoleń w zakresie podstawowych zagadnień związanych z efektywnym zarządzaniem energią.

Drugi etap usługi polega na udzieleniu przedsiębiorcy wsparcia we wprowadzaniu rekomendowanych przez doradcę KSU rozwiązań. A te mogą dotyczyć m.in.:

- termomodernizacji budynków,

- zmiany wykorzystywanych źródeł i/lub nośników energii,

- eliminacji strat przesyłu i wykorzystania energii cieplnej i elektrycznej,

- wykorzystania energii odpadowej,

- możliwości sprzedaży nadwyżek wyprodukowanej energii,

- monitoringu jej zużycia,

- możliwości zmiany dostawcy energii i wykorzystywania specjalnych taryf,

- reorganizacji procesu produkcyjnego,

- optymalizacji organizacji pracy,

- utworzenia i działania systemu zarządzania energią,

- wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych.

Instytucje świadczące usługi

Do podmiotów świadczących usługę doradczą KSU w zakresie zarządzania efektywnością energetyczną przedsiębiorstw należą:

- Netrix Group sp. z o.o.

- Niemiecko-Polska Fundacja Nowa Energia

- Agencja Rozwoju Regionalnego SA

- Kłunduk Grzegorz Przedsiębiorstwo Konsultingowe „AGM"

- Semperum Anna Tomsia-Zając, Janusz Parkitny S.C.