Podróż służbowa: koszty delegacji w dwóch walutach

Przeliczanie wyrażonych w euro czy dolarach wydatków związanych z wyjazdami służbowymi w rachunku podatkowym zazwyczaj nie stanowi problemu. Wątpliwości powodują wynikające z tych kalkulacji różnice kursowe.

Publikacja: 25.03.2015 05:00

Podróż służbowa: koszty delegacji w dwóch walutach

Foto: ROL

- Jak rozliczyć zaliczkę wypłaconą pracownikowi na poczet zagranicznego wyjazdu służbowego? Po jakim kursie należy przeliczyć rachunki z delegacji w walucie obcej rozliczane zaliczką? Jak rozliczyć taką delegację, gdy poniesione wydatki zostały określone w różnych walutach obcych? – pyta czytelniczka.

Zgodnie z § 20 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (DzU poz. 167, dalej: rozporządzenie) pracownik wysyłany w zagraniczną podróż służbową otrzymuje zaliczkę w walucie obcej na niezbędne koszty podróży w wysokości wynikającej ze wstępnej kalkulacji tych kosztów. Za zgodą pracownika zaliczka może być wypłacona w złotych jako równowartość przysługującej mu zaliczki w walucie obcej przeliczonej według średniego kursu NBP z dnia wypłaty zaliczki. Koszty podróży zagranicznej są rozliczane w walucie otrzymanej zaliczki, w walucie wymienialnej albo w walucie polskiej według średniego kursu z dnia jej wypłacenia.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki