Rozpoczęły się prace nad nowym prawem zamówień publicznych. Ma on przede wszystkim wdrożyć nowe unijne dyrektywy. W Urzędzie Zamówień Publicznych powstała koncepcja, jak to zrobić.
– Najważniejsze rozwiązania, które się w niej znalazły, to m.in. uproszczenie procedur udzielania zamówień publicznych i ich uelastycznienie, co przyniesie korzyści zarówno zamawiającym, jak i wykonawcom, szczególnie małym i średnim przedsiębiorcom – wskazuje Anita Wichniak-Olczak, rzecznik UZP. Wymienia tu m.in. skrócenie minimalnych terminów zamówieniowych. Pełną dokumentację będą musieli składać tylko zwycięzcy. Aby natomiast wziąć udział w przetargu, wystarczą oświadczenia o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu przetargowym.
Ostrożnie z informatyką
Elżbieta Gnatowska, ekspert Instytutu Allerhanda, podkreśla, że ważne jest, iż nacisk położono właśnie na uproszczenie procedur. – Jednocześnie upraszczać powinniśmy nie tylko pod kątem ograniczania obowiązków oferentów, ale także pod kątem formalności obciążających zamawiającego. Nie można zachwiać równowagi – mówi Gnatowska.
Unijne dyrektywy kładą nacisk na elektronizację zamówień. Także w dokumencie UZP jest mowa na ten temat.
– Brakuje mi dokładniejszej informacji, czym ma być „profil nabywcy" i jak ma funkcjonować. Boję się rozwiązań, które polegałyby na budowie jednej centralnej platformy administrowanej przez UZP, obsługującej wszystkich zamawiających w kraju w zakresie prowadzenia postępowań o udzielenie zamówienia Sposób elektronizacji zamówień publicznych wymaga głębszego przemyślenia i debaty fachowców, ponieważ mamy w kraju nadmiar nieudanych projektów informatyzacyjnych – ocenia Gnatowska.
Na wdrożenie unijnych dyrektyw dotyczących zamówień mamy czas do kwietnia 2016 r. Taki termin zakreśliła UE. Czy zdążymy?
Bez założeń
– Prezes UZP uzyskał zgodę na przygotowanie przepisów ustawy wdrażającej nowe dyrektywy w dziedzinie zamówień publicznych i koncesji bez konieczności przygotowania założeń. W związku z tym projekty zostały wpisane do wykazu prac legislacyjnych z terminem przedstawienia projektów Radzie Ministrów we wrześniu 2015 r. – informuje Anita Wichniak-Olczak. Nad nową ustawą pracuje zespół roboczy.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki k.borowska@rp.pl
Łatwiejsze zamówienia społeczne
Urząd Zamówień Publicznych proponuje również:
- obowiązkową komunikację elektroniczną między wykonawcą i zamawiającym, co powoduje konieczność stworzenia narzędzi pozwalających na przeniesienie procedur postępowań do środowiska teleinformatycznego, w tym stworzenie platformy elektronicznej prowadzonej przez prezesa UZP lub zamawiających;
- elektronizację zamówień publicznych;
- wprowadzenie nowej procedury – partnerstwa innowacyjnego, czyli trybu podobnego do negocjacji z ogłoszeniem, którego celem będzie uzyskanie innowacyjnej usługi lub produktu;
- uproszczenie procedur przy udzielaniu zamówień społecznych, kulturalnych i zdrowotnych oraz niektórych innych, np. prawnych, hotelarskich, gastronomicznych.