20 stycznia 2015 r. mija termin, w którym pracodawcy muszą przesłać Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) rozliczenia roczne na drukach DEK-R i INF-2 za pośrednictwem systemu e-pfron2.
Obowiązek złożenia DEK-R dotyczy:
- firm, w których zatrudnienie przekracza 25 etatów i które nie mają 6-proc. wskaźnika osób niepełnosprawnych,
- zakładów pracy chronionej (zpchr) oraz byłych zpchr, które po utracie statusu wciąż mają zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych,
Pozostałe firmy, które osiągają 6-proc. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, przekazują roczną informację INF-2 za 2014 r. Muszą ją też przesłać zpchr.
W tym samym czasie pracodawcy muszą wysłać do PFRON miesięczną deklarację za grudzień, np. DEK-IIa (zpchr), DEK-I-0 (pracodawca wpłacający obowiązkowe wpłaty na PFRON), oraz informację INF-1 za grudzień 2014 r. (pracodawcy mający 6-proc. wskaźnik osób niepełnosprawnych oraz zpchr).
Zpchr muszą również do 20 stycznia – oprócz sprawozdawczości do PFRON – przesłać wojewodzie półroczną informację INF-W za 2014 r., tj. za okres od lipca do grudnia 2014 r. Dotyczy ona spełniania warunków legitymowania się statusem zpchr (druk INF-W).
Od pracodawcy, który nie złoży deklaracji lub informacji, choć ma taki obowiązek, PFRON może zażądać wyjaśnień lub wezwać go do przekazania dokumentów (art. 274a ordynacji podatkowej). Niewykluczone też, że nałoży na niego karę grzywny w wysokości 500 zł.
Zpchr muszą pamiętać również o tym, że jeśli do końca 2014 r. nie wykorzystali pieniędzy ze zwolnień z PIT-4, podatku od nieruchomości i innych opłat, uzyskane za 2013 r., muszą je wykazać w poz. 18 na deklaracji DEK-IIa za grudzień 2014 r., którą przekazują do PFRON do 20 stycznia br. Tego dnia mija też termin, aby te pieniądze zwrócić do PFRON. Zakład, który wykorzystał wszystkie, w poz. 18 wpisuje 0,00.
Ważne! Data wypełnienia deklaracji lub informacji nie może się zawierać w okresie sprawozdawczym ani być od niego wcześniejsza.
—Edyta Sieradzka, wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych