Takie stanowisko zajął dziś Rzecznik generalny przy Europejskim Trybunale Sprawiedliwości i takie rozstrzygnięcie sporu między T-Mobile (dawniej Polska Telefonia Cyfrowa S.A.) a Urzędem Komunikacji Elektronicznej (UKE) zarekomenduje Trybunałowi.

Sprawa została zainicjowana odesłaniem prejudycjalnym Sądu Najwyższego, który rozpoznaje skargę kasacyjną Prezesa UKE. O co chodzi?

Unijne przepisy nakazują krajowym organom regulacyjnym (w Polsce jest nim Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), by przy podejmowaniu działań (np. wydawaniu decyzji), które mogą mieć wpływ na wymianę handlową między państwami członkowskimi, stosowały tzw. procedurę notyfikacji. Procedura ta nakłada na Prezesa UKE m.in. obowiązek udostępnienia Komisji Europejskiej oraz krajowym organom regulacyjnym innych państw członkowskich projektów środków (decyzji), które zamierza on podjąć na podstawie poszczególnych przepisów prawa Unii.

Na wniosek Telefonii Dialog SA, która toczyła spór z T Mobile, Prezes UKE nałożył na T Mobile obowiązki zmierzające do zapewnienia użytkownikom końcowym prawo dostępu do numerów niegeograficznych z krajowego planu numeracji telefonicznej. Numer niegeograficzny to taki, w którym część ciągu cyfr nie zawiera wskaźnika obszaru geograficznego, wykorzystywanego do przekierowywania wywołań tam, gdzie fizycznie mieści się urządzenie końcowe sieci. Chodzi zwłaszcza o numery komórkowe, numery bezpłatne oraz numery usług o podwyższonej opłacie.

Prezes UKE nie udostępnił projektu podjętej decyzji ani Komisji Europejskiej, ani krajowym organom kontroli z innych państw UE. T Mobile wykorzystał ten fakt i ten zaskarżył decyzję Prezesa UKE. Jego zdaniem, decyzja ta reguluje m.in. zasady rozliczeń i współpracy w zakresie zapewnienia dostępu do usług użytkownikom końcowym innych sieci, którzy korzystają z usług świadczonych w sieci T-Mobile w ramach roamingu. A zatem wpływa na wymianę handlową między państwami członkowskimi, ponieważ dotyczy obywateli innych państw członkowskich UE korzystających z usługi roamingu w sieci T Mobile.

W dzisiejszym orzeczeniu rzecznik generalny Yves Bot zaproponował, by Trybunał orzekł, że środek, w drodze którego krajowy organ regulacyjny nakłada na operatora obowiązki związane z dostępem do numerów niegeograficznych, jest objęty zakresem stosowania procedury notyfikacji i powinien być notyfikowany zawsze, gdy może on oddziaływać na wymianę handlową między państwami członkowskimi. Jak wyjaśnił chodzi o sytuację, gdy decyzja regulatora może w sposób odczuwalny wpływać na handel między państwami członkowskimi, wywierając bezpośredni lub pośredni, rzeczywisty lub potencjalny wpływ na przepływy handlowe między tymi państwami. Ocena, czy tak będzie, pozostaje w gestii krajowego regulatora.

Dodajmy, że opinia Rzecznika generalnego nie jest wiążąca dla Trybunału. Z praktyki wynika jednak, że TSUE  najczęściej orzeka zgodnie z rekomendacją.