Pracownik, którego zwolniliśmy, został wybrany do rady gminy. Nie poinformował o tym pracodawcy. W tej chwili zarzuca nam, że zwalniamy go bez uzyskania zgody rady gminy. Czy ma szansę podważyć skuteczność wypowiedzenia? – pyta czytelniczka.

Nie.

Artykuł 25 ust. 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym wprowadza dodatkową gwarancję trwałości stosunku pracy, w którym pozostaje radny. Uzależnia bowiem skuteczność rozwiązania z nim umowy z inicjatywy pracodawcy od uzyskania na to zgody rady gminy. Jest ona wymagana bez względu na podstawę stosunku pracy (umowa o pracę, powołanie, wybór, mianowanie). Nie ma też znaczenia, w jakim trybie ma zostać rozwiązana umowa (za wypowiedzeniem czy bez zachowania okresu wypowiedzenia).

Jeśli rada gminy się nie zgodzi na zwolnienie radnego, pracodawca ma związane ręce. Ale organ ten może odmówić tylko wtedy, gdy podstawą rozwiązania umowy są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu.

Sąd Najwyższy w wyroku z 13 czerwca 2007 r. (II PK 329/06) stwierdził, że żądanie przez pracownika odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem, bez zwrócenia się do rady gminy o zgodę wymaganą w art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym, może być uznane za sprzeczne:

- z zasadami współżycia społecznego (art. 8 kodeksu pracy) – jeżeli pracownik będący radnym nie poinformował o tym pracodawcy, lub

- ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa – gdy wypowiedzenie było uzasadnione okolicznościami niezwiązanymi z wykonywaniem mandatu radnego.

podstawa prawna: art. 25 ust. 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 594 ze zm.)

Anna Telec, radca prawny, prowadzi kancelarię prawa pracy