Czy umowy zlecenia wpływają na okres wypowiedzenia umowy o pracę?

Etatowa umowa sprzed lat może wydłużyć okres wymówienia. Trzeba ją doliczyć do obecnego stażu pracy.

Publikacja: 03.12.2014 02:00

Z racji ostatniego etatowego zatrudnienia na czas nieokreślony pracownik ma dwutygodniowe wypowiedzenie. Przypomniał jednak, że dla naszej firmy pracował wcześniej na kilku zleceniach oraz przed dekadą miał u nas krótką umowę o pracę. Czy teraz te okresy musimy uwzględnić w jego stażu do wypowiedzenia? – pyta czytelnik.

Taki wymóg dotyczy tylko umów o pracę, czyli tych podpisanych na podstawie kodeksu pracy. Zlecenie jako umowa zawarta na mocy kodeksu cywilnego rządzi się innymi regułami i wśród nich nie ma np. okresu wypowiedzenia. Co prawda kontrakt taki może przewidywać okres między jego wymówieniem a faktycznym zakończeniem, ale nie ma to nic wspólnego z instytucją znaną prawu pracy. Dlatego nawet kilku wcześniejszych umów-zleceń pracodawca nie uwzględni przy obliczeniu należnego etatowcowi okresu wypowiedzenia. To czas, jaki upływa od złożenia oświadczenia o rozstaniu do rzeczywistego rozwiązania umowy (art. 32 § 2 k.p.). Nie ma jednego takiego okresu. Jego długość zależy od:

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama