Aktualizacja: 03.12.2014 02:00 Publikacja: 03.12.2014 02:00
Z racji ostatniego etatowego zatrudnienia na czas nieokreślony pracownik ma dwutygodniowe wypowiedzenie. Przypomniał jednak, że dla naszej firmy pracował wcześniej na kilku zleceniach oraz przed dekadą miał u nas krótką umowę o pracę. Czy teraz te okresy musimy uwzględnić w jego stażu do wypowiedzenia? – pyta czytelnik.
Taki wymóg dotyczy tylko umów o pracę, czyli tych podpisanych na podstawie kodeksu pracy. Zlecenie jako umowa zawarta na mocy kodeksu cywilnego rządzi się innymi regułami i wśród nich nie ma np. okresu wypowiedzenia. Co prawda kontrakt taki może przewidywać okres między jego wymówieniem a faktycznym zakończeniem, ale nie ma to nic wspólnego z instytucją znaną prawu pracy. Dlatego nawet kilku wcześniejszych umów-zleceń pracodawca nie uwzględni przy obliczeniu należnego etatowcowi okresu wypowiedzenia. To czas, jaki upływa od złożenia oświadczenia o rozstaniu do rzeczywistego rozwiązania umowy (art. 32 § 2 k.p.). Nie ma jednego takiego okresu. Jego długość zależy od:
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas