Jaka kolejność spłaty wielu długów

Jestem winien wierzycielowi łącznie 10 tys. zł. Na kwotę tę składa się kilka różnych zobowiązań (długów). Obecnie nie jestem w stanie zapłacić całej kwoty, chociaż jest już ona wymagalna. Czy w takim przypadku muszę płacić wierzycielowi długi według jakiejś określonej przepisami kolejności? Jedno z zobowiązań jest największe – wynosi 7 tys. zł – i nie chciałbym, aby zwłaszcza od niego były naliczane odsetki.

Publikacja: 03.12.2014 02:00

Dłużnik i wierzyciel w pierwszej kolejności mogą sami poprzez zawarte porozumienie ustalić, który z długów i kiedy zostanie zapłacony. Może jednak dojść do tego, że będą już tak skonfliktowani, że nie uda im się to. Wówczas zastosowanie znajdą przepisy ustawowe. Zgodnie z nimi dłużnik, który ma względem tego samego wierzyciela kilka długów tego samego rodzaju, może wskazać przy spełnieniu świadczenia, który dług chce w danym momencie spłacić. Jednak wierzyciel może zaliczyć daną kwotę na przypadające na ten dług zaległe należności uboczne, zwłaszcza odsetki czy koszty postępowania. Także od dobrej woli wierzyciela zależeć będzie, w jaki sposób, w przypadku, gdy występują takie zaległe należności, zaliczy konkretną płatność ze strony dłużnika. Natomiast dłużnik nie będzie mógł tego kwestionować.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki