Zarejestrowanie spółki w Czechach może się opłacać

Spółka mająca siedzibę u naszego południowego sąsiada przy zakupie nowego samochodu w Polsce nie płaci VAT, a wydatki na bieżące serwisowanie i zakup paliwa dają jej prawo do pełnego odliczenia uiszczonej daniny.

Publikacja: 20.11.2014 06:30

Zarejestrowanie spółki w Czechach może się opłacać

Foto: www.sxc.hu

Zmiana przepisów ustawy o VAT, która weszła w życie 1 kwietnia 2014 roku, w praktyce uniemożliwia pełne odliczenie VAT od zakupu pojazdów bez narażania się na restrykcje organów skarbowych. Chcąc skorzystać z pełnego odliczenia VAT, przedsiębiorca musi m.in. zadeklarować, że samochód będzie przeznaczony wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, a nie na cele prywatne. Samochód, od którego przedsiębiorca chce odliczać pełny VAT, musi zostać zgłoszony w urzędzie skarbowym, a sam przedsiębiorca zobowiązany jest prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu takiego pojazdu, z dokładnym wskazaniem m.in. osoby kierującej oraz daty, miejsca i celu wyjazdu. Brak prawidłowego prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu powoduje pozbawienie przedsiębiorcy możliwości pełnego odliczania VAT, obowiązek rozliczenia podatku odliczonego, a ponadto naraża podatnika na dodatkowe sankcje ze strony organów skarbowych, w tym na sankcje karne skarbowe.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki