Tego typu ubezpieczenie proponowane jest klientom firm leasingowych lub banków przy uzyskiwaniu finansowania na zakup danego sprzętu. Zawierane jest na czas trwania umowy o finansowanie mienia. Ubezpieczenie to pokrywa różnicę między wysokością odszkodowania a wartością pozostałych zdyskontowanych rat leasingowych. Czyli ?w praktyce, jeśli użytkownik ?w wyniku szkody całkowitej czy kradzieży zostanie bez przedmiotu leasingu, a będzie miał nadal część rat do spłacenia, gdyż odszkodowanie nie wystarczy na pokrycie całej wartości umowy leasingu, to GAP tę różnicę pokryje.
Nowe i używane
Ochroną można objąć zarówno nowe maszyny i urządzenia, jak i używane, na zakup których klient uzyskuje finansowanie. Warunkiem objęcia ochroną jest przeważnie ważna polisa ubezpieczenia majątkowego w dniu zgłaszania mienia do ubezpieczenia oraz określony przez ubezpieczyciela wiek sprzętu np. nie starszy niż 60 miesięcy od daty produkcji.
– Dodatkowym kryterium jest też maksymalna wartość fakturowa mienia, która jest ustalana indywidualnie, w zależności od konstrukcji umowy ubezpieczenia i specyfiki zgłaszanego do ubezpieczenia mienia – mówi Katarzyna Markiewicz z Genworth.
W ubezpieczeniu tym kluczowe znaczenie ma pojęcie straty finansowej.
– Jako stratę finansową definiuje się szkodę całkowitą na mieniu, powstałą w okresie ubezpieczenia, w wyniku której ubezpieczyciel pierwotny wypłacił odszkodowanie ?z tytułu szkody całkowitej - wyjaśnia Katarzyna Markiewicz. - Pod pojęciem szkody całkowitej kryje się zniszczenie lub uszkodzenie mienia ?w stopniu uniemożliwiającym jego naprawę, lub czyniącym tę naprawę nieopłacalną. Za szkodę całkowitą mienia uznaje się również jego utratę, ?w tym w wyniku kradzieży.
Nie tylko aparatura medyczna
Ubezpieczenie typu GAP dla leasingowanych maszyn może być oferowane dla wszelkiego typu maszyn ?i urządzeń jak np.: aparatura medyczna, sprzęt komputerowy, maszyny poligraficzne, urządzenia gastronomiczne ?i wiele innych.
W zależności od konstrukcji umowy ubezpieczenia, ubezpieczającym jest bank lub firma leasingowa bądź przedsiębiorca biorący maszyny w leasing.
W zależności od typu umowy GAP odszkodowanie może być wyliczane jako różnica pomiędzy wartością fakturową mienia, a kwotą odszkodowania wypłaconego przez ubezpieczyciela pierwotnego lub jako ustalony w umowie ubezpieczenia procent wartości rynkowej mienia z dnia szkody całkowitej w stanie nieuszkodzonym, przy czym to drugie rozwiązanie jest najczęściej spotykane.
Jakie wykluczenia
Standardowe, najważniejsze wykluczenia w ubezpieczeniu GAP to: brak ubezpieczenia podstawowego (majątkowego) w dniu wystąpienia szkody całkowitej, szkoda całkowita powstała wskutek użytkowania mienia niezgodnie z jego przeznaczeniem, szkoda całkowita powstała wskutek naprawy, zmiany lub modyfikacji konstrukcji mienia niezgodnie z technologią przewidzianą przez producenta, a także jeśli szkoda całkowita powstała w wyniku wojny, rozruchów, uczestnictwa ?w zamieszkach, przestępstwa, aktów terroryzmu, wandalizmu lub sabotażu.