Wyrok sądu dotyczył decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji ?i Konsumentów z 2012 roku (Decyzja nr RLU 10/2012). Podczas toczącego się wówczas postępowania urząd przeanalizował ogólne warunki ubezpieczeń pojazdów stosowane przez jednego z przedsiębiorców branży ubezpieczeniowej, ?a wątpliwości wzbudziło ?11 klauzul.
Zgodnie z jednym z zakwestionowanych postanowień spółka automatycznie decydowała o niewypłaceniu pieniędzy za skradziony pojazd lub jego wyposażenie, gdy konsument nie dostarczył oryginalnych kluczyków, wcześniej nie poinformował o ich dorobieniu czy nie przedstawił dowodu rejestracyjnego. Na przykład jedna z zakwestionowanych klauzul miała taką treść: „Jeżeli na podstawie badań zleconych przez Compensę okaże się, że w okresie ubezpieczenia kluczyki lub inne urządzenia przewidziane przez producenta pojazdu do uruchomienia silnika lub odblokowania zabezpieczeń przeciwkradzieżowych zostały skopiowane, a ubezpieczający i/lub osoba uprawniona do korzystania z pojazdu nie powiadomiła o tym fakcie Compensy, Compensa odmówi wypłaty odszkodowania za szkodę powstałą wskutek kradzieży pojazdu, jego części lub wyposażenia dodatkowego".
Zdaniem urzędu przewidywana sankcja była zbyt surowa, a dorobienie kluczyków czy zgubienie dokumentów mogło w ogóle nie mieć wpływu na kradzież. Wątpliwości wzbudziło też postanowienie, które w razie wypadku obligowało konsumenta do skorzystania w pierwszej kolejności ?z pomocy oferowanej przez producenta pojazdu w ramach gwarancji, a nie z wykupionego ubezpieczenia. A przecież w takiej sytuacji wybór powinien należeć do ubezpieczonego. Zdaniem UOKiK, TU Compensa nie miała prawa zobowiązywać klientów do korzystania z gwarancji producenta samochodu i jednocześnie pobierać składkę.
Ostatecznie UOKiK uznał, że przedsiębiorca naruszył zbiorowe interesy konsumentów ?i nałożył na spółkę karę w wysokości 5,3 mln zł. Przedsiębiorca odwołał się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 13 października ?2014 roku sąd oddalił odwołanie ubezpieczyciela, zgodził się z argumentami urzędu wobec każdej z 11 klauzul, podtrzymał także karę finansową (XVII AmA 116/12).