Stosownie do art. 1 ust. 1 ?pkt 1 ustawy z 9 września ?2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawa o PCC) podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania tym podatkiem oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, a także ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 ?pkt 2 i 3 ustawy o PCC).

Nadwyżka jest zagospodarowana

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ?z agio mamy do czynienia ?w sytuacji, gdy wspólnik wniesie do niej wyższe kwoty niż wartość nominalna udziału. Agio jest uregulowane w art. 154 § 3 kodeksu spółek handlowych. Udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, to nadwyżkę przelewa się do kapitału zapasowego (art. 154 § 3 k.s.h.).

Agio może pochodzić ?z wpłat jednego, kilku lub wszystkich wspólników. ?W przedstawionym stanie faktycznym agio powstanie z wpłat nowego wspólnika przystępującego do spółki z o.o.

W przypadku spółek kapitałowych (a za taką stosownie do art. 1a pkt 2 ustawy o PCC uważa się m.in. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) opodatkowaniu PCC podlega, jako zmiana umowy spółki, tylko podwyższenie kapitału zakładowego. Nie są natomiast opodatkowane wkłady powodujące podwyższenie kapitału zapasowego. Zgodnie bowiem z art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o PCC za zmianę umowy spółki kapitałowej uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Fiskus nie ma wątpliwości

Z tego względu nadwyżka ponad wartość nominalną udziałów (agio) przekazana na kapitał zapasowy spółki z o.o. nie podlega opodatkowaniu PCC. Pogląd ten powszechnie aprobują organy podatkowe, czego przykładem są interpretacje: Izby Skarbowej w Katowicach z 29 stycznia 2013 r. ( IBPBII/1/436-377/12/ASz), Izby Skarbowej w Warszawie ?z 24 sierpnia 2011 r. (IPPB2/ 436-270/11-2/AF), Izby Skarbowej w Poznaniu z 12 listopada 2009 r. (ILPB2/436-156/09-2/AJ), Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 27 lutego 2009 r. (ITPB2/436-153/08/PS).

Jak wyjaśniła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji ?z 6 lipca 2012 r. (IPPB2/436-234/12-2/MZ), „(...) opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega wyłącznie podwyższenie kapitału zakładowego, natomiast nie są opodatkowane wkłady powodujące podwyższenie kapitału zapasowego. A zatem, podstawę opodatkowania powyższym podatkiem będzie stanowiła wyłącznie wartość, o którą zostanie podwyższony kapitał zakładowy. Natomiast nadwyżka (tzw. agio) przekazywana na kapitał zapasowy nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. (...)".