Wątpliwości co do wspólnej odpowiedzialności szpitala i lekarza działającego w ramach indywidualnej praktyki nie ma, jeśli ten ostatni działa wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego na podstawie zawartej z nim umowy, a szkoda wynika ze świadczenia usług zdrowotnych lub bezprawnej odmowy ich świadczenia. Zgodnie z art. 33 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności lekarskiej (DzU z 2013 poz. 217 tekst jedn.) odpowiedzialność podmiotów w takiej sytuacji jest solidarna. Oznacza to, że do pacjenta należy prawo wyboru, czy sprawę do sądu skierować przeciwko jednemu z nich, czy też wobec obu.
W przypadku wytoczenia przez poszkodowanego pozwu o zapłatę wyłącznie przeciwko jednemu odpowiedzialnemu, w razie uwzględnienia powództwa choćby w części, stronie pozwanej przysługują tzw. roszczenia regresowe wobec drugiego podmiotu winnego błędu medycznego na podstawie art. 441 kodeksu cywilnego.
Przypomnieć należy również, że ustawa o działalności leczniczej zarówno od podmiotu leczniczego, jak i od lekarza prowadzącego indywidualną działalność wymaga zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczyciel, mając interes prawny w korzystnym dla szpitala czy też lekarza rozstrzygnięciu sądu, najczęściej uczestniczyć będzie w procesie jako przypozwany lub interwenient uboczny, mogąc wykazywać inicjatywę dowodową i przedstawiać stanowiska procesowe. Na podstawie art. 822 § 4 kodeksu cywilnego poszkodowany może jednak dochodzić odpowiedzialności bezpośrednio od towarzystwa ubezpieczeń, co nie zawsze będzie dla niego rozwiązaniem korzystnym. Uwzględnić należy fakt, iż granicą odpowiedzialności ubezpieczyciela jest suma gwarancyjna przewidziana w umowie ubezpieczenia. Minimalną wysokość sum gwarancyjnych zarówno dla podmiotów leczniczych, jak i dla lekarzy określa rozporządzenie ministra finansów z 22 grudnia 2011 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów wykonujących działalność leczniczą (DzU z 2011 nr 293, poz. 1729).
Przed sporządzeniem pozwu pacjent powinien przyjrzeć się stosunkowi prawnemu łączącemu lekarza ze szpitalem w celu doboru właściwych środków umożliwiających wygranie sądowej batalii. Znacznym ułatwieniem dla poszkodowanego jest art. 33 ustawy o działalności lekarskiej przewidujący solidarną odpowiedzialność szpitala i lekarza na kontrakcie w przypadku szkody wynikłej ze świadczenia usług zdrowotnych na terenie przedsiębiorstwa podmiotu zdrowotnego. W takim wypadku pozew może zostać skierowany zarówno przeciwko szpitalowi, lekarzowi, jak i przeciwko obu tym podmiotom oraz ich ubezpieczycielom.