Ministerstwo Pracy opublikowało właśnie projekt zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Po nowelizacji przedsiębiorcy częściej będą mogli się starać o wysokie dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Chodzi o przewidziane w art. 26 ustawy o rehabilitacji pieniądze na wyposażenie stanowiska pracy, tak by zaspokajało ono potrzeby niepełnosprawnego pracownika.
Obecnie przedsiębiorca może się starać nawet o prawie 78 tys. zł dofinansowania na ten cel, pod warunkiem, że zatrudni na tym stanowisku na 36 miesięcy bezrobotnego niepełnosprawnego skierowanego przez powiatowy urząd pracy, albo jeśli niepełnosprawność danego pracownika powstała w czasie jego zatrudnienia.
– Zgodnie z nowelizacją od początku przyszłego roku o dofinansowanie na wyposażenie stanowiska niepełnosprawnego będzie mógł się starać przedsiębiorca, który zamierza dzięki tym pieniądzom zmodernizować stanowisko już zatrudnionego niepełnosprawnego – mówi Edyta Sieradzka, wiceprezes OBPON.org.
Nie zmieni się jednak inny warunek wypłaty tego dofinansowania. Koszty wyposażenia tego stanowiska nadal będą zwracane dopiero po pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy, wydanej na wniosek starosty, odpowiednio o przystosowaniu lub o spełnieniu warunków bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku pracy lub w pomieszczeniach zakładu pracy, potwierdzającej dostosowanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Z informacji podanych przez resort pracy w uzasadnieniu projektu wynika, że przedsiębiorca będzie mógł przeznaczyć pieniądze na adaptację pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych, adaptację lub zakup nowych urządzeń ułatwiających im wykonywanie pracy lub funkcjonowanie w tym zakładzie.
– Z uzasadnienia projektu zmian wynika ważna dla przedsiębiorców wskazówka. Pula środków na dofinansowanie wyposażenia stanowisk pracy osób niepełnosprawnych będzie sukcesywnie rosnąć w najbliższych latach – zauważa Edyta Sieradzka. – Coraz mniej będzie natomiast środków na główną obecnie formę wspierania zatrudnienia niepełnosprawnych pracowników, czyli dofinansowanie ich wynagrodzeń.
Nowelizacja ma dostosować nasze przepisy do rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 651/2014 z 17 czerwca 2014 r. Uznaje ono niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym.
Korzystne dla przedsiębiorców zmiany mają wejść w życie od 31 grudnia 2014 r.
etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe