Ubezpieczenia utraty zysku nie można wykupić samodzielnie, jest ono nierozerwalnie związane z podstawowym ubezpieczeniem, przeważnie mienia od wszystkich rodzajów ryzyka. Zakres ubezpieczenia w ubezpieczeniu utraty zysku nie może być szerszy od zakresu ryzyka przyjętego w ubezpieczeniu bazowym mienia. Dopiero kiedy nastąpi zdarzenie, które wywołuje szkodę, np. pożar czy powódź, i jest objęte polisą podstawową, uruchamiana jest polisa BI.
Ryzyko związane z utratą zysku zmniejszy odpowiednia polisa
Zysk brutto podlegający ubezpieczeniu w ramach ubezpieczenia utraty zysku nie odpowiada jego wartości w ujęciu przepisów ?o rachunkowości. Pod uwagę brany jest nie tylko utracony zysk ?w stosunku do spadku obrotów, ale również koszty dodatkowe związane ze wzrostem kosztów działalności gospodarczej. Wyliczenie sumy ubezpieczenia zawsze wymaga indywidualnego podejścia, ?a sumę tę określa się według jednej z dwóch metod. W pierwszej ?z nich – w uproszczeniu – do zysku netto za ostatni zamknięty rok finansowy dodaje się wielkość kosztów stałych przypadających na ten okres. W drugiej zaś zysk brutto wylicza się poprzez zmniejszenie wartości obrotów za ostatni zamknięty rok finansowy o niepodlegające ubezpieczeniu koszty zmienne.
Ubezpieczenie BI nie jest jednak dla każdego. Polisa jest dostępna tylko dla firm prowadzących pełną księgowość, w innych przypadkach byłyby problemy z obliczeniem szkody. Jednak przedsiębiorstwa nieprowadzące pełnej księgowości też mają możliwość ubezpieczyć zysk, który mogą utracić w czasie przestoju firmy spowodowanego zdarzeniem losowym. Mianowicie mogą wykupić klauzulę ubezpieczenia dodatkowych lub stałych kosztów działalności gospodarczej.