Porozumienia ograniczające konkurencję są co do zasady niedozwolone. Zakaz ten dotyczy wszelkich skoordynowanych działań przedsiębiorców, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie albo naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku właściwym. Na przykład zabronione jest uzgadnianie wysokości cen pomiędzy przedsiębiorcami, wymiana aktualnych, zwykle niejawnych informacji strategicznych czy przekazywanie pomiędzy konkurentami informacji na temat planowanych cen przewidywanej liczby produktów przeznaczonych do sprzedaży, uzgodnionych usług. Nie ma znaczenia forma tych porozumień, zakazane są pisemne umowy lub nieformalne uzgodnienia (ustne, e-mailowe czy na prywatnych spotkaniach), o ile służą wyeliminowaniu czy ograniczeniu konkurencji.
Zakaz porozumień ograniczających konkurencję w dużej mierze nie odnosi się do przedsiębiorstw o niskich udziałach rynkowych
Zakaz porozumień ograniczających konkurencję w dużej mierze nie odnosi się do przedsiębiorstw o niskich udziałach rynkowych. Spod zakazu wyłączone są porozumienia pomiędzy konkurentami, których łączny udział rynkowy nie przekracza 5 proc. Są to tzw. porozumienia bagatelne, które nie są odczuwalne dla konkurencji na danym rynku. Jeszcze korzystniejsza jest regulacja dla przedsiębiorstw, które nie konkurują ze sobą – porozumienia między tymi podmiotami są dozwolone, jeśli udział w rynku któregokolwiek z nich nie przekracza 10 proc.
Niektóre rodzaje porozumień są jednak odczuwalnie szkodliwe także wtedy, gdy udziały uczestników porozumienia nie przekraczają wskazanych progów, dlatego nie są one wówczas wyłączone spod zakazu bez względu na to, jaki udział w rynku ma firma, która je stosuje. Są to porozumienia dotyczące ustalania cen, ograniczania lub kontrolowania produkcji lub zbytu, porozumień o podziale rynków i zmów przetargowych.
Za porozumienia ograniczające konkurencję grożą sankcje. Prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę karę pieniężną za świadome lub nawet nieumyślne zawarcie porozumienia ograniczającego konkurencję. Sankcje finansowe za te naruszenia mogą wynosić do 10 proc. przychodu osiągniętego przez przedsiębiorcę w roku poprzedzającym wydanie decyzji.