Biura informacji gospodarczej będą musiały usuwać informacje o wierzytelnościach na podstawie prawomocnego wyroku sądowego oddalającego powództwo na skutek przedawnienia długu. Takie właśnie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy o biurach informacji gospodarczej, który przygotowało Ministerstwo Gospodarki. Krytykuje je jednak Rada Legislacyjna przy Prezesie Rady Ministrów.
Rada w opinii do projektu przyznaje, że intencja jest dobra, ale nie wiadomo, skąd takie biuro ma powziąć wiedzę o oddaleniu powództwa z powodu przedawnienia, a nie z innego, gdy wyrok nie ma pisemnego uzasadnienia. Często zaś, jeśli strony postępowanie się nie upomną o nie, sąd poprzestaje na ustnym, a z opublikowanej sentencji nie można wywnioskować powodu oddalenia.
Co prawda, projekt założeń zakłada, że np. dłużnik będzie mógł zgłosić komentarz do wpisu, ale to oznacza, że zostanie on jedynie uzupełniony, a nie zniknie. Informacje mają zaś być usuwane z rejestru po upływie roku od daty przedawnienia.
Rada Legislacyjna zauważa, że projektodawca nie wskazał, czy biura będą mogły sięgać po informacje o przedawnieniach z innych źródeł niż wyroki sądów.
Projekt zakłada też, że do biur informacji gospodarczej trafią nie tylko wpisy o zaległych fakturach czy rachunkach telefonicznych. Dojdą także informacje o zaległych opłatach administracyjnych i podatkach lokalnych.
I tu pojawiają się kolejne wątpliwości rady. Zauważa ona, że w jednej części założeń jest mowa o opłatach administracyjnych i podatkach lokalnych, a w dalszej napisano o szerokiej kategorii „zobowiązań stricte podatkowych, opłat administracyjnoprawnych, opłat egzekucyjnych". Dlatego rada wskazuje, że należy dokładnie określić zakres udostępnianych biurom informacji o zobowiązaniach.
Założenia wymieniają też wyjątki co do zobowiązań podatkowych. Do rejestrów długów nie trafią informacje o zaległościach związanych z podatkami: dochodowymi, od towarów i usług oraz akcyzowym. Rada zastanawia się nad racjonalnością takiego rozwiązania. W rezultacie bowiem w biurach informacji gospodarczej znajdą się wpisy o zaległościach mniej istotnych np. dla oceny wiarygodności płatniczej przedsiębiorców. Trafią tam dane o zaległościach w opłatach za gospodarowanie odpadami, opłatach lotniskowych czy o niezapłaconych podatkach rolnym, leśnym, od nieruchomości. A te bardziej istotne zaległości już nie.
I Rada Legislacyjna wątpi, czy projektowane zmiany prowadzą do osiągnięcia zamierzonego przez ustawodawcę celu, czyli zwiększenia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego.
etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe