Firmy mają je już stosować za okresy sprawozdawcze od kwietnia 2014 r. Chodzi o Wn-D, czyli wniosek o wypłatę miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.
Niepoprawna wersja
To skutek rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej ?z 13 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (DzU z 2014 r., ?poz. 370). Jeśli pracodawca złoży wniosek za okres sprawozdawczy 04/2014 na dotychczasowym formularzu, system skieruje go w stan „odrzucony – niepoprawna wersja dokumentu". Rozliczenie i przepływ druków do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z tytułu tego miesięcznego wsparcia nie będzie więc możliwy.
Z kolei Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych na swojej stronie internetowej (www.niepelnosprawni.gov.pl) zamieściło informację dotyczącą korekty nieprawidłowo naliczonego i wypłaconego wynagrodzenia niepełnosprawnemu etatowcowi.
Kiedy korekta pensji
Według BON ani kodeks pracy, ani rozporządzenia wykonawcze do niego nie przewidują ściśle określonych terminów poprawiania źle policzonej i uregulowanej podwładnemu pensji. Jeśli nie otrzymuje wynagrodzenia, bo był nieobecny w pracy, koryguje się je na podstawie art. 87 § 7 k.p. Przepis ten wskazuje, że z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.
Wyrok Sądu Najwyższego z 12 kwietnia 1996 r. (I PRN 32/96) precyzuje, że „odliczenie na podstawie art. 87 § 7 k.p. jest możliwe tylko w następnym, czyli najbliższym i kolejnym terminie płatności".
Natomiast pensję na plus należy poprawić najpóźniej w najbliższym terminie płatności. BON przypomniało, że takie stanowisko zajął też Departament Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.