Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza informacje ?o naruszeniu zakazu postanowień ograniczających konkurencję także wtedy, gdy zostały one przesłane anonimowo. Dla UOKIK każde takie zawiadomienie może być wskazówką, że doszło do działań zabronionych przez prawo, a postępowania wyjaśniające wszczynane i prowadzone są ?z urzędu. Zgłaszający powinien jednak wziąć pod uwagę, że informacje, które przekaże urzędowi, mogą się okazać niewystarczające do interwencji, a urząd nie będzie miał jak się z nim kontaktować w celu uzupełnienia.

Przedsiębiorca, który nie zdecyduje się poinformować o tym UOKiK imiennie, ale zrobi to anonimowo, musi liczyć się z konsekwencjami, z których może nie być zadowolony. Przede wszystkim w przypadku zgłoszenia anonimowego informator nie otrzyma pisemnej informacji zwrotnej o sposobie załatwienia zgłoszonej sprawy, czyli np. jeżeli uważa, że zgłoszone przez niego porozumienie narusza jego interesy, to nie dowie się, czy zostało ono przez UOKiK uznane za ograniczające konkurencję, czy też nie.

Program leniency polega na złagodzeniu kar, może w nim uczestniczyć każdy przedsiębiorca, który był stroną porozumienia ograniczającego konkurencję

Jeżeli przedsiębiorca, który zgłasza naruszenie anonimowo, brał udział w zakazanym porozumieniu, konsekwencje wystąpienia bez podania imienia i nazwiska mogą być znacznie poważniejsze. Mianowicie taki przedsiębiorca nie będzie mógł czerpać korzyści z programu leniency, pomimo iż jako pierwszy dostarczył informacje o naruszeniach prawa. Program leniency polega na złagodzeniu kar i może w nim uczestniczyć każdy przedsiębiorca, który był stroną porozumienia ograniczającego konkurencję. W celu skorzystania z leniency przedsiębiorca powinien złożyć wniosek o odstąpienie od wymierzenia kary pieniężnej lub jej obniżenie. We wniosku trzeba wyjaśnić oraz uzasadnić, na czym polegała zmowa, a także kto i jak długo w niej uczestniczył. ?W zamian za współpracę z UOKiK przedsiębiorca może liczyć na całkowite zwolnienie z kary pieniężnej (dotyczy pierwszego wniosku) bądź na obniżenie jej wymiaru (dotyczy każdego następnego w kolejności wniosku).

Zatem, jeżeli nie jest się członkiem porozumienia, to anonimowe zgłoszenie nie będzie miało praktycznych minusów dla informatora, natomiast jeśli jest się stroną zakazanego porozumienia, to znacznie korzystniejsze jest zgłoszenie sprawy pod własnym nazwiskiem.