Akredytywa z dyskontem należności to jeden z produktów oferowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego ?w ramach działań wspierających polskich eksporterów. Jest to połączenie jednej ?z bezpiecznych (tzw. uwarunkowanych) form płatności oraz możliwości uzyskania gotówki przed umownym terminem zapłaty. Daje to możliwość konkurowania na międzynarodowym rynku takim parametrem oferty jak odroczenie terminu zapłaty.

Ograniczyć ryzyko

Tym samym jest to produkt skierowany do polskich eksporterów. Jeżeli dysponują oni ciekawym produktem i ma on konkurencyjną cenę, to dodatkowo tym, co może przekonać zagranicznego kontrahenta do wyboru oferty, jest atrakcyjny termin płatności. Innymi słowy, chodzi o udzielenie tzw. kredytu kupieckiego, co w praktyce oznacza, że eksporter przez jakiś czas finansuje importera. Im dłuższy okres od dostarczenia towaru i wystawienia faktury, tym wyższy koszt ?i ryzyko po stronie eksportera.

Ryzyko to związane jest przede wszystkim z brakiem zapłaty. Dlatego warto się przed nim zabezpieczyć. Sposobem może być ustanowienie gwarancji, skorzystanie ?z ubezpieczenia transakcji lub też wykorzystanie właśnie akredytywy. W tym ostatnim przypadku to bank otwierający akredytywę daje swoje własne zobowiązanie, że zapłaci eksporterowi, jeżeli ten prawidłowo zrealizuje transakcję. Zwykle wymaga to przedstawienia odpowiedniego zestawu (kompletu) dokumentów, które potwierdzają takie wykonanie (faktura, dokumenty przewozowe, ubezpieczeniowe, certyfikaty itp.). Jednak sama akredytywa nie pozwala jeszcze spać spokojnie. Szczególnie wtedy, gdy oparta jest na odroczonym terminie zapłaty. O ile bowiem eksporter nie musi się już bać, czy jego kontrahent będzie wypłacalny czy nie, o tyle w dalszym ciągu ponosi on ryzyko niekorzystnej zmiany kursu walutowego. Jeżeli od momentu wystawienia faktury (np. ?w dolarach lub euro) do momentu płatności polski złoty wyraźnie się umocni, to dla eksportera może to oznaczać stratę. Jak się przed tym zabezpieczyć, korzystając jednocześnie z opisanej akredytywy?

I poprawić płynność

Trzeba sprzedać tę wierzytelność bankowi. I właśnie temu służy akredytywa z dyskontem należności. Przedsiębiorca otrzyma wprawdzie mniej pieniędzy, niż wynikałoby to z kwoty akredytywy (zobowiązania jego kontrahenta), ale otrzyma je przed terminem płatności. Wynika to z tego, że bank w momencie wypłaty środków potrąca odsetki dyskontowe. Kwota będzie tym wyższa, im dłuższy termin pozostaje do zapłaty ?i wyższe oprocentowanie (stopa dyskonta). Istnieją więc koszty tej operacji. Jednocześnie jednak eksporter nie jest już obarczony wspomnianym ryzykiem. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że Bank Gospodarstwa Krajowego nie ma regresu do eksportera. Innymi słowy, jeżeli uznał akredytywę otwartą przez zagraniczny bank, wypłacił pieniądze eksporterowi, to w przypadku jakichś nieprzewidzianych zdarzeń (upadek banku otwierającego, zakaz transferu dewiz wprowadzony przez władze jego kraju itp.) jest to ryzyko BGK, a nie eksportera. Jakie są zatem ogólne korzyści z tej formy rozliczenia międzynarodowej transakcji?

Zalety w pigułce

Przede wszystkim można tu wymienić:

- ?możliwość zaoferowania nabywcy odroczonego terminu płatności i tym samym uatrakcyjnienia oferty handlowej eksportera,

- ?możliwość sfinansowania do 100 proc. wartości akredytywy,

- ?możliwość objęcia dyskontem każdego produktu (nie tylko polskiego),

- ?możliwość realizacji transakcji na wszystkich rynkach, w tym na tzw. rynkach o podwyższonym ryzyku,

- ?możliwość potwierdzenia akredytywy z każdego kraju, w tym z krajów ryzyka nierynkowego,

- ?dostęp do środków przed określonym w akredytywie terminem płatności – poprawa płynności firmy,

- ?uniezależnienie eksportera od ryzyka kontrahentów,

- ?brak regresu do beneficjenta akredytywy (eksportera).

A jakie są podstawowe wymogi stawiane przez BG? Do takich warunków można zaliczyć to, że:

- ?okres odroczenia płatności w ramach akredytywy może wynieść do jednego roku,

- ?akredytywa musi podlegać „Jednolitym zwyczajom ?i praktyce, dotyczącym akredytyw dokumentowych" (Uniform Customs and Practice for Documentary Credit), publikowanym przez Międzynarodową Izbę Handlową w Paryżu,

- ?dyskonto wykonywane jest tylko dla klientów BGK,

- ?dla banku otwierającego akredytywę został przyznany przez BGK limit na transakcje handlowe.

W szczególności ten ostatni warunek wskazuje na to, że już na etapie negocjowania ?z zagranicznym kontrahentem warunków płatności warto do tych negocjacji włączyć BGK, aby sprawdzić, z jakimi bankami komercyjnymi z obcych państw i na jakich warunkach jest on gotów współpracować. Szczegółowe informacje o tym produkcie można znaleźć na stronie www.bgk.com.pl.