Kolejny przykład tego, do czego przywykliśmy w prawie pracy i w związku z tym wydawało się niezmienne, będzie wymagało zasadniczej zmiany podejścia. Tym razem chodzi o terminowe umowy o pracę na czas określony, w tym okresy ich wypowiedzenia.

Jak wiadomo, w tej mierze obowiązuje prosty schemat. O ile przy angażu na czas nieokreślony długość okresu wymówienia zależy od stażu pracy u pracodawcy i osiąga 3 miesiące (art. 36 § 1 k.p.), o tyle przy umowach na czas określony jest stały, wynosi 2 tygodnie (art. 33 k.p.) i nie zależy od stażu pracy.

W efekcie kodeks pracy sankcjonuje zasadniczo różne traktowanie pracowników znajdujących się w porównywalnej sytuacji. Trybunał Sprawiedliwości UE poddał taką regulację surowej, żeby nie powiedzieć druzgocącej, krytyce.

Chodzi o jego wyrok z 13 marca 2014 r. w sprawie C 38/13. Za przedmiot miała ona wniosek o wydanie, na podstawie art. 267 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, orzeczenia w trybie prejudycjalnym. ?Złożył go Sąd Rejonowy w Białymstoku postanowieniem ?z 14 stycznia 2013 r., które wpłynęło do Trybunału 25 stycznia 2013 r., w postępowaniu M.N. przeciwko Samodzielnemu Publicznemu Psychiatrycznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej im. dr. Stanisława Deresza w Choroszczy.

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że klauzulę 4 pkt 1 porozumienia ramowego w sprawie pracy na czas określony, zawartego 18 marca 1999 r., stanowiącego załącznik do dyrektywy Rady 99/70/WE z 28 czerwca 1999 r. dotyczącej porozumienia ramowego w sprawie pracy na czas określony, zawartego przez Europejską Unię Konfederacji Przemysłowych i Pracodawców (UNICE), Europejskie Centrum Przedsiębiorstw Publicznych (CEEP) oraz Europejską Konfederację Związków Zawodowych (ETUC), należy interpretować ?w ten sposób, że stoi ona na przeszkodzie uregulowaniu krajowemu takiemu jak sporne w postępowaniu głównym. Przewiduje ono dla wypowiedzenia umów ?o pracę zawartych na czas określony, mających trwać dłużej niż 6 miesięcy, możliwość zastosowania sztywnego 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, niezależnego od długości zakładowego stażu pracy, podczas gdy długość okresu wymówienia dla umów zawartych na czas nieokreślony jest ustalana stosownie do stażu pracy zatrudnionego i może wynosić od 2 tygodni ?do 3 miesięcy, gdy obie te kategorie pracowników znajdują się w porównywalnych sytuacjach.