Rządowe Centrum Legislacji przygotowało nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej  oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Realizuje ona wyrok Trybunału Konstytucyjnego (K17/11) z czerwca zeszłego roku, w którym uznał on, że przepis nakazujący wszystkim niepełnosprawnym pracę przez osiem godzin dziennie jest niezgodny z konstytucją.

Projekt przywraca więc stan prawny sprzed zakwestionowanej przez TK nowelizacji ustawy, która weszła w życie 1 stycznia 2012 r. Niepełnosprawni w stopniu ciężkim i umiarkowanym będą więc pracowali po siedem godzin dziennie i 35 godzin w tygodniu. Zmiany muszą zacząć obowiązywać do 9 lipca tego roku, bo następnego dnia wejdzie w życie odroczony wyrok TK i obecne przepisy stracą moc.

– Skrócenie czasu pracy niepełnosprawnych nie może się odbić na ich wynagrodzeniach ani innych uprawnieniach, np. długości urlopu wypoczynkowego – komentuje Edyta Sieradzka, wiceprezes OBPON.org. – Ostatnio pojawił się też senacki projekt zmian uwzględniających ten wyrok TK, uważam jednak, że propozycja rządu spowoduje mniejsze zamieszanie niż propozycje senatorów.

Senacki projekt budzi też wątpliwości ze względu na niejasne przepisy, które mogą dopuścić do pracy niepełnosprawnych w nocy i nadgodzinach, co teraz jest zakazane.

etap legislacyjny uzgodnienia międzyresortowe