- Czy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu usprawiedliwionej nieobecności etatowca spowodowanej chorobą? Czy ma znaczenie to, że jest on zatrudniony na czas nieokreślony?

Zgodnie z art. 53 k.p. szef może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:

- ?jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

– dłużej niż trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u pracodawcy krócej niż sześć miesięcy,

– dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u niego co najmniej sześć miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową >patrz ramka;

- ?w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione, trwającej dłużej niż miesiąc.

Przepis nie uzależnia możliwości rozwiązania stosunku pracy od rodzaju angażu, a jedynie od długości stażu u pracodawcy. Okresy zatrudnienia u różnych pracodawców nie sumują się, z wyjątkiem sytuacji, o której mowa w art. 231 k.p. (przejście zakładu pracy na innego pracodawcę).

Decyzja o rozwiązaniu angażu bez wypowiedzenia w opisanych sytuacjach zależy od pracodawcy. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 53 § 2 k.p. rozwiązanie go bez wypowiedzenia nie może nastąpić w razie nieobecności pracownika w firmie z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem – w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku, a gdy pracownik cierpi na chorobę zakaźną ?i w związku z tym przebywa w odosobnieniu – w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku.

Do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia nie może też dojść, gdy podwładny stawi się do pracy w związku z ustaniem przyczyny absencji.

Pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić tego, kto w ciągu sześciu miesięcy od rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z powodu choroby zgłosi swój powrót do firmy.

Anna Telec, radca prawny, prowadzi kancelarię prawa pracy

Ile tej ochrony

Przepisy chronią chorujących przed stratą pracy maksymalnie przez 272 dni, a chorych na gruźlicę nawet przez 360 dni.

U chorych okres zasiłkowy wynosi bowiem 182 dni, a ochrona trwa jeszcze przez 90 dni pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, dla chorych na gruźlicę okres zasiłkowy wydłuża się do 270 dni i do tego też dolicza się 90 dni (czyli pierwsze 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego).