Nastąpiło przejście zakładu na kolejnego pracodawcę w trybie art. 23
1
k.p. Poprzedni był objęty układem zbiorowym pracy przewidującym duże przywileje dla załogi. Okazuje się, że transferowani zarabiają znacznie więcej od zajmujących podobne stanowiska dotychczasowych podwładnych nowego szefa. Obecny pracodawca, mający regulamin płacowy, chce więc zunifikować warunki zatrudnienia po fuzji, wręczając wypowiedzenia zmieniające przejętym, w tym szczególnie chronionym osobom. Czy musi dostać na to zgodę zakładowej organizacji związkowej?
– pyta czytelnik.
Nowy szef ma obowiązek odczekać rok od przejęcia zakładu i dopiero potem ma zielone światło na wręczenie wypowiedzeń warunków pracy i/lub płacy przejętym osobom. Gorsze warunki zatrudnienia i płacowe zaczną ich wiązać po upływie przysługujących im okresów wypowiedzenia.
W chwili transferu zakładu stosujemy zasadę trwałości i niezmienności stosunków pracy. Nowy szef wstępuje w prawa i obowiązki poprzedniego w stosunku do przejętych pracowników (art. 23
1
§ 1 k.p.). Uprawnienia wynikające dotychczas z układu zbiorowego pracy czy porozumienia płacowego funkcjonującego u starego pracodawcy stają się częścią stosunków pracy przechodzących osób
(np. wyroki Sądu Najwyższego z 21 września ?1995 r., I PRN 60/95 i 27 lipca ?1996 r., I PRN 44/96)
.
Dopiero po roku
Jednak postanowienia układu zbiorowego pracy, jaki obejmował poprzedniego pracodawcę, nowy musi stosować do nabytych pracowników tylko przez rok od daty transferu. Ma obowiązek stosować do nich postanowienia układu obowiązujące w dacie przejścia. Nie ma jednak przeszkód, aby objął ich korzystniejszymi rozwiązaniami wynikającymi np. z funkcjonującego u niego regulaminu płac ?(art. 241
8
§ 1 k.p.). W opisanej sytuacji nie jest to możliwe, gdyż nowy szef ma regulamin wynagradzania znacznie mniej korzystny od „przejętego" układu. Dlatego transferowani podwładni korzystają z bardziej przyjaznych postanowień układu przez rok.
Zmiany dla wszystkich
Dopiero po rocznym stosowaniu układu od transferu nowy szef ma prawo podjąć kroki zmierzające do eliminacji nierówności płacowych. ?W tym celu może złożyć wypowiedzenia zmieniające przejętym, proponując warunki określone w jego regulaminie wynagradzania. Wypowiedzenia zmieniające wolno mu dać nawet podczas roku obowiązywania układu, byleby skutki wywierały dopiero po upływie tego okresu (uchwała składu siedmiu sędziów SN z 8 lutego 2005 r., I PZP 9/2005).
Nie wiążą go przy tym przepisy ograniczające dopuszczalność wypowiadania umów o pracę. A skoro tak, nie musi pytać o zgodę zarządu zakładowej organizacji związkowej na wręczenie wypowiedzenia zmieniającego pracownikom podlegającym szczególnym gwarancjom zatrudnienia, np. ciężarnym pracownicom, chronionym związkowcom czy społecznym inspektorom pracy.