Wiele nieruchomości w dużych miastach oddano w użytkowanie wieczyste. Korzystanie z nich kosztuje, i to nie mało.Tego typu grunty są własnością samorządu terytorialnego lub skarbu państwa. W pierwszym przypadku gminę reprezentuje wójt, burmistrz, prezydent miasta, w drugim — starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu. Za korzystanie ?z gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste pobierają oni dwa rodzaje opłat: jednorazową (tzw. pierwsza opłata) oraz roczne opłaty (art. 72 ustawy ?o gospodarce nieruchomościami).
Jednorazową opłatę wnosi się, wtedy gdy po raz pierwszy dochodzi do oddania gruntu w użytkowanie wieczyste. Wynosi ona od 15 do 25 proc. ceny gruntu ustalonej i musi być zapłacona najpóźniej w dniu zawarcia umowy. Natomiast opłaty roczne użytkownik wieczysty uiszcza przez cały czas użytkowania. Ich wysokość zależy od określonego ?w umowie celu, na jaki oddano grunt w użytkowanie >patrz ramka.
Opłaty roczne wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego w terminie do ?31 marca każdego roku, z wyjątkiem tego roku, w którym ustanowiono użytkowanie wieczyste – wtedy się nie płaci.
W umowie ustanawiającej prawo użytkowania wieczystego mogą być ustalone różne cele na tym samym gruncie, wtedy przy ustalaniu opłat bierze się stawkę określoną dla celu podstawowego. Natomiast, gdyby nieruchomość ?w trakcie użytkowania zaczęła być wykorzystywana w inny sposób na przykład zamiast budynków mieszkaniowych został wybudowany biurowiec, wtedy stawkę zmienia się stosownie do celu.
Raz na jakiś czas gminy lub starostwa aktualizują stawki za użytkowanie wieczyste. Wtedy potrafią one wzrosnąć w ekstremalnych przypadkach nawet o 1000 proc.
Przed podwyżkami można bronić się, skarżąc się do samorządowego kolegium odwoławczego. Od orzeczenia SKO może być złożony sprzeciw, ale uwaga nie do sądu administracyjnego, lecz sądu powszechnego. Składa się go do SKO, które następnie przekazuje sprzeciw do sądu.
Jakie stawki
Stawki opłaty rocznej wynoszą za grunt oddany: