Towarzystwa oferują firmom możliwość ubezpieczenia komputerów, ale nie każdy sprzęt można ubezpieczyć. Nawet jak sprzęt jest ubezpieczony, to nie w każdym przypadku można liczyć na odszkodowanie, ponieważ towarzystwa zastrzegają szereg wyłączeń odpowiedzialności.

Zakłady ubezpieczeń wprowadzają ograniczenia dotyczące wieku sprzętu i nie zawsze chcą ubezpieczać komputery starsze niż np. pięcio- czy siedmioletnie. Trzeba to sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Z kolei w przypadku nowego sprzętu ubezpieczyciele często wyłączają odpowiedzialność za szkody powstałe w okresie gwarancyjnym, za które odpowiada producent lub serwisant.

Nie można też liczyć na odszkodowanie z powodu zużycia sprzętu w następstwie normalnej eksploatacji ani wtedy, gdy szkoda polega na defektach estetycznych, jak wgniecenia czy porysowania komputera.

Oczywistym ograniczeniem odpowiedzialności ubezpieczyciela są szkody powstałe  z powodu używania pirackich kopii oprogramowania. Przedsiębiorca nie dostanie również odszkodowania, jeśli zostanie mu udowodnione umyślne działanie lub rażące niedbalstwo.

Do typowych wyłączeń zalicza się też działanie wirusa komputerowego, programu lub kodu zakłócającego pracę programu, całego komputera i sieci, a także szkody w danych oraz programach przechowywanych w jednostce centralnej komputera i szkody spowodowane błędnym oprogramowaniem. W tym przypadku można jednak u niektórych ubezpieczycieli wykupić dodatkowe opcje rozszerzające podstawowy zakres ochrony.

Warto pamiętać, że wykupienie ubezpieczenia komputerów i sprzętu elektronicznego nie zwalnia z obowiązku należytego dbania o ten sprzęt. O tym, jakie zabezpieczenia są wymagane, decyduje umowa, ale w każdym przypadku koniecznie trzeba stosować się do zaleceń producenta dotyczących utrzymania sprzętu w dobrym stanie technicznym. Trzeba też zainstalować i konserwować urządzenia zabezpieczające sprzęt elektroniczny przed pośrednim działaniem wyładowań atmosferycznych i zjawisk pochodnych.