Aby skorzystać z takiej szansy, firma musi zgłosić się do programu pilotażowego prowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. W tej chwili prowadzona jest właśnie wstępna rekrutacja. A zgłoszenia będą przyjmowane do 7 grudnia. Dzięki udziałowi w projekcie, MSP będą mogły otrzymać nieodpłatne wsparcie coachingowe, którego celem jest wzmocnienie tych firm w zakresie komercjalizacji wyników prowadzonych przez nie prac badawczo-rozwojowych (w tym wyników projektów B+R, w których brały one udział). W efekcie ma to skutkować zwiększeniem ich konkurencyjności oraz potencjału. Udział w projekcie jest dla przedsiębiorców bezpłatny. W zależności od zidentyfikowanych potrzeb przedsiębiorcy, wsparcie może dotyczyć takich obszarów jak np.:

- wizualizacja i planowanie sukcesu,

- przygotowanie firmy i jej głównego produktu/usługi do wejścia na rynek,

- przygotowanie firmy na przyjęcie inwestora zewnętrznego.

Pilotaż odbędzie się pomiędzy 15 stycznia i 30 kwietnia 2014 r. Każda firma biorąca w nim udział zostanie objęta wsparciem w wymiarze do 9 dni roboczych. Dokładny zakres wsparcia i czas trwania usługi zostanie ustalony z każdą firmą indywidualnie podczas pierwszej sesji coachingowej.

Ponadto z każdą z firm, przyjętych do programu, zostanie podpisana umowa dotycząca udziału w projekcie – zadanie realizowane przez partnera z Wielkiej Brytanii (PERA Consulting). Umowa będzie zawierała klauzule dotyczące poufności. Po zakończeniu wszystkich sesji doradczych firma, biorąca w nich udział, będzie proszona o dokonanie oceny ich użyteczności, adekwatności do potrzeb itp. Opinia ta zostanie wykorzystana w celu doprecyzowania ostatecznego kształtu opracowywanego modelu wsparcia. Wszystko dlatego, że przetestowany model wsparcia będzie wdrażany w ramach programu Horyzont 2020. Rekrutowane firmy powinny spełniać poniższe kryteria:

- spełniać kryteria MSP zgodnie z definicją Komisji Europejskiej,

- posiadać siedzibę w Polsce,

- prowadzić prace badawczo-rozwojowe, być blisko osiągnięcia wyników tych prac, a te powinny nadawać się do zastosowania w praktyce (wdrożenia).

- jeśli to możliwe, do programu powinny zgłaszać się firmy koordynujące lub pełniące wiodącą rolę w międzynarodowych projektach/programach badawczo-rozwojowych (mających na celu opracowanie wysoce innowacyjnych produktów lub usług, wiążących się z wysokim ryzykiem) np. 7 PR, CIP Eco-innovation, Eurostars, Eureka, gdzie projekt kończy się przedprodukcyjnym prototypem lub podobnym rezultatem.

Firmy zainteresowane udziałem w projekcie powinny skontaktować się panem Jakubem Rawskim (tel. 0-22 432 7111; e-mail: jakub_rawski@parp.gov.pl). Więcej informacji o tej inicjatywie znajduje się na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz stronie samego programu Commercialise.