Faktoring odwrotny, najogólniej ujmując, polega na zarządzaniu zobowiązaniami i płatnościami klienta. Jest coraz popularniejszym źródłem finansowania bieżącej działalności, dostępnym głównie dla firm prowadzących pełną księgowość. Przeznaczony jest dla odbiorców towarów lub usług, którzy chcieliby otrzymywać od dostawców dłuższe terminy płatności bądź realizować  zobowiązania  z konta za wcześniejsze płatności. Bank lub wyspecjalizowana firma podpisuje umowę z odbiorcą towarów i na jej podstawie reguluje zobowiązania klienta z tytułu faktur wystawionych przez dostawców. W zamian odbiorca w terminie ustalonym w umowie spłaca bankowi zaciągnięty dług oraz prowizję. Zatem odbiorca towarów nie otrzymuje pieniędzy „do rąk", ale są one przekazywane bezpośrednio jego wierzycielom.

O ile w tradycyjnym faktoringu przedmiotem umowy są należności, to w odwrotnym są to posiadane zobowiązania. W faktoringu odwrotnym dłużnik występuje do faktora o sfinansowanie posiadanych zobowiązań, gdy tymczasem w faktoringu „zwykłym"stroną umowy jest dostawca. Tym samym faktor ocenia sytuację finansową i zdolność kredytową odbiorcy, a nie dostawcy. Z tej przyczyny dla faktora jest to produkt bardziej ryzykowny od tradycyjnego faktoringu, ponieważ całe ryzyko wiąże się z jedną firmą, a nie jest rozproszone na wiele podmiotów, dlatego trudniej to jest go dostać.

Generalnie instytucja ta służy poprawie płynności finansowej odbiorcy i zwiększeniu atrakcyjności transakcji w oczach dostawców. W przypadku faktoringu odwrotnego klient zyskuje terminową zapłatę zobowiązań oraz wydłużenie terminów płatności, a także poprawia swoją wiarygodność u ewentualnych kontrahentów.

Klient może się umówić z faktorem w ten sposób, że zapłaci on dostawcy w wymaganym terminie, natomiast wydłuży okres płatności odbiorcy, który dzięki temu nie będzie musiał zaciągać kredytów. Jako że dostawca niejako otrzymuje pewność otrzymania pieniędzy i to natychmiast, to taka transakcja jest dla niego atrakcyjna. Dla dostawców faktoring odwrotny ma jeszcze jedną zaletę, mianowicie wszelkie formalności ciążą na odbiorcy. Dzięki temu odbiorca ma szansę wynegocjowania dla siebie rabatów, które mogą nawet przekroczyć wysokość zapłaconej bankowi bądź firmie faktoringowej prowizji, czyli ten sposób finansowania może okazać się bezkosztowy.