Każda firma przyjmująca od swoich klientów należności kartami kredytowymi czy debetowymi płaci za takie udogodnienie w transakcji. Nie wie, jaką część z tych opłat bierze bank, a jaką firma, która jest operatorem systemu transakcyjnego. Wchodząca dziś w życie nowelizacja ustawy o usługach płatniczych umożliwia poznanie takich szczegółów.

Teraz sprzedawca czy właściciel punktu usługowego pozna takie informacje, z tym że zostaną mu ujawnione tylko na jego żądanie. A przekaże je firma, która jest operatorem systemu transakcyjnego.

Zostanie też wprowadzona definicja pieniądza elektronicznego. Zgodnie z nią będzie to wartość pieniężna przechowywana elektronicznie, w tym magnetycznie, którą będzie trzeba wykupić, by z niej korzystać.

Nowelizacja umożliwia bankom wymienianie się informacjami o użytkownikach kart, z którymi umowa została rozwiązana z powodu nienależytego jej wykonania.

Klient, który będzie zalegał z uregulowaniem należności na karcie kredytowej, musi się liczyć z tym, że inny bank dowie się o tym i odmówi mu wydania karty. Banki szczegółowo wskażą nierzetelnego klienta. Wymienią się takimi danymi jak: imię i nazwisko, numer PESEL. Przekażą sobie również informacje o przedsiębiorcach. Obejmą one nazwę firmy i jej adres oraz NIP.

—ł.k.

podstawa prawna: ustawa z 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy DzU z 6 września, poz. 1036