Przedsiębiorca, który na co dzień ma do czynienia z różnymi przepisami, może też natrafiać na rozmaite problemy prawne. Właśnie dlatego warto mieć ubezpieczenie ochrony prawnej, szczególnie wtedy, gdy firma jest mała i zatrudnianie prawnika albo regularne korzystanie z usług kancelarii prawnej poważnie obciążałoby jej budżet.

Oczywiście nie wszystkie sprawy można objąć ubezpieczeniem, ale w wielu praktycznych i niespodziewanych sytuacjach, typowych dla działania firmy, można zapewnić sobie ochronę. Ubezpieczyciele oferują różne warianty z różnym zakresem ochrony i różnymi sumami ubezpieczenia i to przedsiębiorca decyduje, co mu jest potrzebne, a z czego może zrezygnować.

Ochrona może objąć nie tylko właściciela firmy, ale także członków zarządu, jeżeli wypadek ubezpieczeniowy wystąpił w związku z wykonywaniem obowiązków na rzecz firmy albo pracowników, jeżeli zdarzenie wystąpiło w związku z wykonywaniem obowiązków pracowniczych. Pracownicy nie mają ochrony w przypadku sporów z pracodawcą, gdyż to on ma ochronę w takiej sytuacji.

Ubezpieczenie ochrony prawnej można wykorzystać przy dochodzeniu własnych roszczeń odszkodowawczych. Prawnik przydaje się też w przypadku różnego typu sporów umownych, jak te związane z reklamacjami czy dostawcami usług. Jednak regułą jest, że towarzystwa nie obejmują ochroną sporów wynikających z umów zawieranych przez przedsiębiorcę z jego kontrahentami, podwykonawcami czy usługodawcami, np. wtedy gdy przedsiębiorca nie dotrzymał zobowiązania umownego czy nienależycie je wykonał i został z tego tytułu pozwany do sądu.

Ubezpieczyciele oferują różne warianty z różnym zakresem ochrony, a przedsiębiorca decyduje, co mu jest potrzebne, a z czego może zrezygnować

Bardzo przydatne jest ubezpieczenie ochrony prawnej w razie sporów z prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, a także w przypadku kłopotów związanych nieruchomościami, jak spory z najemcami.

Firma może także zapewnić sobie ochronę prawną związaną z pojazdami, szczególnie gdy ma sporo samochodów. Takie ubezpieczenie przydaje się w sporach z ubezpieczycielami i w przypadku wypadków komunikacyjnych.

Kolejna grupa spraw, kiedy może się przydać pomoc prawnika z polisy, to sprawy prawnokarne i wykroczenia. Ochrony nie ma jednak najczęściej w przypadku przestępstw lub wykroczeń skarbowych czy celnych, spraw o popełnienie przez przedsiębiorcę czynu nieuczciwej konkurencji albo dotyczących praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów czy spraw związanych z upadłością.

Towarzystwo nie zapewni też ochrony prawnej, jeżeli przedsiębiorca spowodował szkodę umyślnie, po spożyciu alkoholu albo środków odurzających. Zakłady ubezpieczeń wyłączają swoją pomoc również w przypadku przestępstw, które można popełnić tylko umyślnie.

Przedsiębiorstwa z sektora MSP najchętniej kupują polisy pakietowe, zawierające elementy, które są im potrzebne. Niektórzy ubezpieczyciele konstruują ochronę w ten sposób, że jest jedno ubezpieczenie bazowe, np. mienia od zdarzeń losowych i kradzieży, a do niego można dokupić dodatkowe elementy. W innych towarzystwach klient nie musi nabywać ubezpieczenia bazowego, tylko sam wybiera rodzaj ryzyka, od którego chce się ubezpieczyć.

Właściwe dopasowanie zakresu ochrony jest koniecznym warunkiem przydatności polisy, gdyż tylko wtedy, gdy firma chroni się od ryzyka, które rzeczywiście jej zagraża, zapewnia sobie funkcjonowanie w przypadku poważnych problemów oraz rekompensatę w przypadku strat.

Podstawowym elementem pakietów dla MSP jest ubezpieczenie mienia od ognia i innych żywiołów, gdyż w tym obszarze przedsiębiorstwa odnotowują najwięcej strat. Polisa chroni przed skutkami takich rodzajów ryzyka jak powódź, pożar, huragan czy nadmierne opady. Przedsiębiorcy powinni także pomyśleć o ubezpieczeniu mienia od kradzieży, gdyż są to zdarzenia, które w mniejszym lub większym stopniu przytrafiają się niemal każdej firmie. Z ubezpieczenia mienia wyłączone są szyby, zatem przydatnym elementem pakietu jest ubezpieczenie szyb od stłuczenia.

Kolejnym istotnym elementem jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które chroni przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych innym osobom. Na niektórych przedsiębiorców przepisy nakładają obowiązek posiadania tego ubezpieczenia, inni sami decydują, czy je wykupić. Nierzadko posiadanie polisy OC wymagane jest też przy zawieraniu umów biznesowych.

Dodatkową zaletą ubezpieczenia OC jest też to, że w razie zdarzenia towarzystwo bierze na siebie weryfikację zasadności roszczenia, zapewnia pomoc prawną oraz zleca wykonanie niezbędnych ekspertyz. Przy podpisywaniu umowy trzeba zwrócić uwagę na wysokość sumy gwarancyjnej, która określa, do jakiej wysokości ubezpieczyciel pokryje szkody.

Prawie każdy przedsiębiorca dysponuje dziś nierzadko kosztownym sprzętem komputerowym i inną aparaturą elektroniczną. Ochronę tego sprzętu zapewni ubezpieczenie sprzętu elektronicznego.